Sophie Mackintosh’un yeni romanı “Mavi Bilet”, eril tahakküm üzerine bir distopya

Su Kürü’nün İngiliz yazarı Sophie Mackintosh aramıza döndü. Yazarın yeni romanı Mavi Bilet, Can Yayınları etiketiyle yayımlandı. Mackintosh’un özgür irade, toplum baskısı, eril tahakküm ve tek başına anneliğe adım atma endişesi gibi konuları ele aldığı distopik romanın çevirisinde, George Orwell, Angela Carter ve Susan Sontag çevirileriyle tanınan Begüm Kovulmaz’ın imzası var. 

Mavi Bilet, kadınların hayatlarını nasıl sürdüreceklerinin kura düzeniyle belirlendiği bir toplumu anlatıyor. Bu düzende, kadınlar adına ilk kanamalarından sonra bir bilet çekiliyor. Mavi bilet özgürlüğü ve kariyeri temsil ederken, beyaz bilet çocuk sahibi olmayı ve evlilik anlamına geliyor. Anlatının kırılma noktası ise, bir bilete sahip olduktan sonra bir daha asla geri dönememe ihtimali.

Kitabın baş karakteri Calla’nın mavi biletli olmasına rağmen hamile kalması, hayatını tehlikeye atıyor. Hamilelik ve Calla’nın kaçışıyla başlayan olay örgüsü Mackintosh’un keskin ve duru anlatımıyla özgür iradeyi, toplum baskısını, eril tahakkümü ve annelik sürecini tek başına yaşamak zorunda kalan bir kadının yaşadığı zorlu süreci gözlemletiyor ve sorgulatıyor.

Kendini gerçekten tanıyıp tanımadığını sorgulayan Calla’nın aklında hayatta kalma sorusu dönüp dururken, biz de nefeslerimizi tutup Calla’nın kaderini belirleyen kura merkezinin bir bireyi ne kadar iyi tanıyabileceğini okumaya devam ediyoruz.

Yazı: Aybüke Beren Kiraz