Soru cevaplarla Demonation Festivali No:5: Mondual

1890’ın katkılarıyla bu sene Babylon’da beşincisini düzenliyor olduğumuz Demonation Festivali’nde sahne alacak isimlerden Mondual, festival öncesinde sorularımızı yanıtladı!

IDM, glitch, noise, drum’n’bass gibi janrlarda üretim yapan Mondual, Sair Sinan Kestelli ve Tuğrul V. Soylu’dan oluşuyor. Hipnotik müziklerinin yanı sıra Onur Kek tarafından yapılan canlı görselleri ile eşsiz bir deneyime dönüşen konserleriyle de adını sıklıkla duyabileceğiniz Mondual, Demonation Festivali’ni kısa süreliğine farklı bir evrene çevirmeye hazırlanıyor.

Hiç dinlememiş birine kendi müziğinizi hangi kelimelerle tanımlardınız?
Beraber çalma üzerine kurulu, noise-IDM-ambient müzik etkili, steril seslerle arası pek iyi olmayan, çok-katmanlı karmaşık sesleri, gürültüyü seven, performansa dayalı elektronik müzik.

Kayıtları hangi ortamda, nasıl gerçekleştiriyorsunuz? Bir kaydın içinize sinmesi nelerle alâkalı?
Çoğunlukla ev stüdyomuzda çalışıyoruz. Yüksek sesle çalışabildiğimiz sürece sorun olmuyor. Parçalarımız genelde çeşitli ses kayıtlarını ve ritimleri birlikte canlı manipüle ederken ortaya çıkıyor. Yaptığımız şeyin içimize sinip sinmeyeceğini çalarken hissetmeye başlıyoruz. Eğer bizi bedensel olarak harekete geçirebiliyorsa, kendi formuna, akışına çekiyorsa, onu bir parça hâline getirmek için üzerinde çalışıyoruz ve düzenlemek için yeni kayıtlar alıyoruz. Ama genelde ilk ortaya çıktığındaki kayıtlar en iyileri oluyor.

Müzik sizin için “tam zamanlı bir iş” mi? Müzik dışında nelerle uğraşıyorsunuz?
Sinan: Müzik ve ses, farklı şekillerde zamanımın büyük kısmını alıyor. Mondual dışında, elektronik müzik ve sesle ilgili kendi çalışmalarım var. Mimar Sinan ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde elektronik müzik dersleri veriyorum ve İTÜ MIAM’ da doktora yapıyorum. Onun dışında da, çevresel gürültünün azaltılmasında kullanılan gürültü bariyerleriyle ilgili bir işte çalışıyorum.

Tuğrul: Geçen yıldan beri Bodrum’dayım, İstanbul’a çalışmalar ve konserler için gelip gidiyorum. Ortakent’te bir çiçekçi dükkânımız var, zaman zaman kitap çevirisi yapıyorum, ayrıca beş yaşında Kuzey isminde bir oğlum var.

Türkiye’deki bağımsız sahneden favorileriniz kimler?
Nada, Astrofella, Men With a Plan, Ah Kosmos, d2gg aklımıza ilk gelenler.