İki gün, üç şehir, 25’ten fazla konser: Sound of Europe

Avrupa’nın yeni ve dikkat çekici sesleri, Türkiye’den müzisyenlerle buluşturan ve çeşitliliği gözeten programıyla Sound of Europe Festivali üçüncü edisyonuyla geri dönüyor. Avrupa Birliği Yaratıcı Avrupa Programı tarafından desteklenen Avrupa ağlarından EUNIC’in (Avrupa Birliği Ulusal Kültür Enstitüleri) girişimi ve Kadıköy ile Çankaya Belediyeleri’nin katılımı ile düzenlenen festival, 14-15 Eylül 2024’te İstanbul Kadıköy, Ankara Çankaya Ahlatlıbel Atatürk Parkı ve İzmir Bostanlı Seyir Terası’nda olacak.

Bu sene Portekiz’den Romanya’ya, Danimarka’dan Malta’ya farklı Avrupa ülkelerinden 13 grubun yer aldığı programda 25’ten fazla konser bulunuyor. Sound of Europe Festivali Yapımcısı ve Direktörü Burçak Ada Kıral, lansman gecesi yaptığı konuşmada festivalin ardındaki motivasyonlarını şu sözlerle ifade etti:

“Sound Of Europe Eylül ayında üçüncü yaşına girecek, çok genç bir festival ve şimdiden müzik sahnesinde önemli bir etki yarattı. Müzik tutkusu ve yaratıcılıkla beslenerek güçlü bir şekilde ilerlediğimizi düşünüyoruz. […] Birbirinden değişik coğrafyalarda,  farklı müzik türlerinde adlarını duyurmaya başlayan Avrupa’nın yeni seslerini, usta müzisyenlerle bir araya getirdik. Bu sene de hızımızı kesmeden giderek genişleyen bir müzikal yelpazeyle sizlerin karşısına çıkmak için sabırsızlanıyoruz.”


Festivalin üçüncü yılında sahne alacak isimler şöyle: 

YSÉ – Fransa
Institut français – İstanbul, İzmir

Fransız şarkıcı-söz yazarı ve yorumcu Ysé, pop’un yükselen isimlerinden bir tanesi olarak dikkat çekiyor. Naif ama bir o kadar cesur şarkı sözleriyle dinleyiciyi kendine bağlayan YSÉ, Rock en Seine 2022’de şarkılarının prömiyerini yaptıktan sonra Fransa çapında bir turneye çıktı. Solo kariyerinin yanı sıra 2021’de Stranger Quartet’e çellist/basçı olarak katılan ve H-Burns’ün Leonard Cohen’e saygı turnesinde 60’dan fazla konserde eşlik eden YSÉ aynı zamanda Peter Doherty & Frédéric Lo (The Fantasy Life of Poetry and Crime) ile birlikte birçok konserde yer aldı.

14 Eylül Cumartesi 20.00 – Kadıköy, İstanbul
15 Eylül Pazar 20.00 – Bostanlı Seyir Terası


Mezzotono – İtalya
İtalyan Kültür Merkezi İstanbul, İtalya Büyükelçiliği Ankara

Dünya çapında beş kıtada 60’tan fazla ülkede konserler veren acapella grubu Mezzotono dünyada en fazla ülkeyi ziyaret eden Avrupalı vokal gruplarından bir tanesi. Cazdan pop’a, bossa nova, mambo, tango, folklor, big band ve hatta klasik müziğe uzanan İtalyanca, İngilizce ve İspanyolca şarkılarla birçok müzik tarzını kapsayan repertuarları ile Mezzotono, mizah dolu parçalarıyla dinleyiciyi eğlendiren konserleriyle tanınıyor. İtalyan kültürünün değişmez unsurları eğlence ve kaliteli müziği bir araya getiren Mezzotono konseri geniş bir dinleyici kitlesine hitap ediyor. 

14 Eylül Cumartesi 18.30 – Kadıköy, İstanbul
15 Eylül Pazar 18.30 – Ankara Çankaya Ahlatlıbel Atatürk Parkı


Triana and Luca – Lüksemburg
Lüksemburg Büyükelçiliği Ankara 

Samimi ve içten parçalarıyla Triana y Luca, diasporik köklerini müzik aracılığıyla keşfeden iki meraklı sanatçının ortak projesi olarak hayat geçti. İbero-Amerikan folkloru ile çağdaş etkileri iç içe geçiren melodileri popüler müzik, doğaçlama ve şiir arasında gidip geliyor. Projeleri, kültürel geleneklerden, yaratıcı özgürlükten, doğadan, şiirden ve mistisizmden ilham alan görsel ve şiirsel öğelerin bir bütünü. Sanatçıların eklektik geçmişlerinden beslenen kompozisyonları, çok kuşaklı göçmen ailelerinin anılarıyla zenginleşen kişisel hikâyeler anlatıyor.

14 Eylül Cumartesi 20.00 – Ankara Çankaya Ahlatlıbel Atatürk Parkı


Zuzanna – Polonya
Polonya Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ankara

Şarkıcı, söz yazarı ve multi-enstrümantalist Zuzanna piyano, gitar ve akordeon çalıyor. Bazen şiirsel, bazen enerjik ve daima kalpten parçalar seslendiren Zuzanna’nın folk etkisindeki melodileri, kişisel şarkı sözleri ve hikayelerle birleştiriyor. Sesi ve tarzı sıklıkla Zaz’ınki ve “Amélie” filminin müzikal atmosferiyle karşılaştırılan Polonyalı sanatçı ulusal ve uluslararası birçok müzik festivalinden çok sayıda ödül kazandı.

14 Eylül Cumartesi 18.30 – Ankara Çankaya Ahlatlıbel Atatürk Parkı
15 Eylül Pazar 17.00 – Kadıköy İstanbul


DIVES – Avusturya
Avusturya Kültür Ofisi İstanbul, Avusturya Büyükelçiliği Ankara

Dora de Goederen (davul), Tamara Leichtfried (gitar,vokal) ve Viktoria Kirner’den (bas,vokal) oluşan DIVES, 2015’te tanıştıktan sonra hızla müzik dünyasında kendini duyurdu. Dünyanın önde gelen müzik festivallerinden The Great Escape, Eurosonic, Reeperbahn Festival ve c/o pop’ta sahne alan ekip, 16 farklı ülkede yaklaşık 180 konser verdi, L.A. Witch ve Courtney Barnett ile turneye çıktı. Kısa sürede büyük bir hayran kitlesine ulaşan DIVES, parçalarında 80’lerin titreşimlerini surf pop ve modern indie müzikle buluşturuyor. 

14 Eylül Cumartesi 21.30 – Kadıköy, İstanbul 
15 Eylül Pazar 20.00 – Ankara Çankaya Ahlatlıbel Atatürk Parkı


Maruja Limón – İspanya
İspanya Başkonsolosluğu İstanbul, İspanya Konsolosluğu İzmir

Tamamı kadınlardan oluşan beş kişilik İspanyol grup Maruja Limón, flamenko, pop ve Latin ritimleri arasında gidip gelen enerji dolu müzikleriyle ilk albümlerinden bu yana seslerini giderek daha fazla duyurdular. Toplumsal eşitlik mücadelesinden aşk hikâyelerine kadar çok yönlü müzikal anlatımıyla herkesin bağ kurabileceği Maruja Limón, enerji, yoğunluk ve neşe dolu parçalarıyla dinleyici ile buluşacak. 

14 Eylül Cumartesi 20.00 – Bostanlı Seyir Terası
15 Eylül Pazar 21.30 – Kadıköy, İstanbul 


Isolation Berlin – Almanya
Goethe Institut – Ankara, İzmir

2012’de şarkıcı Tobias Bamborschke ve gitarist Max Bauer tarafından kurulan Isolation Berlin, 2013’ten bu yana kadrosunda davulda Simeon Cöster ve basta David Specht ile ilerliyor. Post-punk, psikedelik rock, Brit-pop ve 90’ların indie-rock’ından etkilenen grup, müziklerinin türünü “proto-pop” olarak adlandırıyor. Bugüne kadar üç EP , iki albüm ve bir double-A 7” tekli yayınlayan İsolation Berlin, yıllar boyunca Almanya, Avusturya ve İsviçre’ye düzenledikleri turneleri ve yer aldıkları uluslararası müzik festivallerinde kendilerine haklı bir dinleyici kitlesi edindiler.

14 Eylül Cumartesi 21.30 – Bostanlı Seyir Terası
15 Eylül Pazar 21.30 – Ankara Çankaya Ahlatlıbel Atatürk Parkı


Luna Erşahin & Rezwan Taha – Danimarka
Danimarka Kültür Enstitüsü

Luna Ersahin ve Rezwan Taha, Rest in beats ve AySay projeleriyle adlarından söz ettiren Kürt/Türk/Danimarka ve Kürt kökenli iki güçlü müzikal kişilik olarak köklerine olan derin bağları, duygulu vokal armonileri ve güzel melodileri, beraberliğin daima güç getirdiğini hatırlatmayı başarıyor. İkilinin seslerindeki yadsınamaz güç, dinleyicilerine yaşattıkları aşk, tutku, bağlılık, neşe dolu parçalarda şekilleniyor. 

14 Eylül Cumartesi 18.30 – Bostanlı Seyir Terası
15 Eylül Pazar 18.30 – Kadıköy, İstanbul


SENZA – Portekiz 
Portekiz Başkonsolosluğu İstanbul 

Catarina Duarte ve Nuno Caldeira’nın üç aylık bir Asya gezisinin ardından hayata geçirdikleri projeleri SENZA, derin bir müzikal ve kültürel birliktelik mesajı taşıyor. Müziklerinde, farklı müzik tarzlarının buluşmasının yanı sıra Portekizce konuşulan çeşitli ülkelerin seslerini duymak mümkün. İkilinin “Lusophone fusion” olarak adlandırdıkları müzik tarzı özgün ve şaşırtıcı bir sound ile büyüleyici bir hikaye anlatıyor. Portekiz, Brezilya, Cape Verde ve Portekizce konuşulan diğer ülkelerden gelen müzikal etkilerin varlığı, SENZA’yı Portekiz dili ve kültürünü ifşa etme potansiyeline sahip Lusophony’nin birleştirici bir temsilcisi haline getiriyor. 

15 Eylül Pazar 20.00 – Kadıköy, İstanbul


Gaidaa – Hollanda
Hollanda Büyükelçiliği Ankara, Hollanda Konsolosluğu İzmir

Sudan asıllı Hollandalı şarkıcı ve söz yazarı Gaidaa, ilk olarak 2018 yılında Full Crate’in “A Storm On A Summers Day” şarkısıyla sahneye çıktı. 2019’da ilk teklisi “Morning Blue”yu ardından 24 2020’de Overture EP’sini yayınlayan Gaidaa, R&B ve soul’a alternatif bir form kazandırıyor. Sudan asıllı Hollandalı şarkıcı-söz yazarı, müziğine kalbini ve ruhunu koyuyor, akustik enstrümantasyon ve hassas sözleriyle güçlü R&B baladları ortaya çıkarıyor.

14 Eylül Cumartesi 21.30 – Ankara Çankaya Ahlatlıbel Atatürk Parkı
15 Eylül Pazar 21.30 – Bostanlı Seyir Terası


Sebastian Burneci Quintet – Romanya
Romanya Büyükelçiliği Ankara

Trompetçi ve besteci Sebastian Burneci, tenor saksafonda Eugen Mamot, piyanoda Johnny “Scorchy” Bica, kontrbasta Alex Mike ve davulda Andrei Paraschiv’den oluşan çağdaş caz grubu Sebastian Burneci Quintet’in repertuarı swing müzikten çağdaş caza ve doğaçlama müziğe kadar çok çeşitli tarzları kapsıyor. Tüm zamanların en önemli Rumen trompetçilerinden biri olarak kabul edilen Sebastian Burneci, Romanya’nın en önemli saksafoncularından Eugen Mamot, piyano cazdaki ustalığıyla tanınan Johnny “Scorchy” Bica, Romanya caz sahnesinin önemli müzisyenlerinden Alex Mike ve cazın önemli isimlerinin ilk tercihi Andrei Paraschiv ile bu projede bir araya gelerek enfes bir konser deneyimi vadediyor. 

14 Eylül Cumartesi 15.30 – Ankara Çankaya Ahlatlıbel Atatürk Parkı


Alexia Micallef & Robert Muscat – Malta
Malta Büyükelçiliği Ankara

Sahne sanatlarında zengin bir geçmişe sahip, çok yönlü ve başarılı bir sanatçı olan Alexia Micallef ve müziğe, özellikle de gitar çalmaya karşı derin bir sevgi ve tutku ile bağlı olan Robert Muscat  çok yönlülükleri ve becerileri ile müzik sahnesinde aranan müzisyenler haline geldiler. akustik konserleriyle Malta yerel müzik sahnesinde adlarını duyurdu. 

14 Eylül Cumartesi 17.00 – Ankara Çankaya Ahlatlıbel Atatürk Parkı


Katja Šulc – Slovenya
Slovenya Büyükelçiliği Ankara

Çağdaş çağdaş folk müzik, modern ve geleneksel şiir, nesli tükenmekte olan diller ve kültürler aracılığıyla şiir ve müziği bir araya getiren şarkıcı, söz yazarı ve müzisyen Katja Šulc, Meksika’ya yaptığı seyahatlerden ve New York New School’da aldığı eğitimden bu yana müziği hayatının önemli bir parçası olarak görüyor. Parçalarıyla kimi zaman melankolik kimi zaman durağan hikayeler anlatan Katja Šulc, 2018’de yayınladığı ilk albümü “Mila”dan bu yana farklı kültür ve dillere odaklanan çalışmalarıyla dikkat çekiyor. Katja Šulc, 2024 baharında Kızılderili şiiri ve kültüründen esinlenen beşinci albümü “West Wind Blow From Your Prairie Nest ”i yayımladı. 

15 Eylül Pazar 17.00 – Ankara Çankaya Ahlatlıbel Atatürk Parkı