South Park çeyrek asrı devirdi

Colorado eyaletinin küçük ama oldukça hareketli kasabası South Park, 25 yıldır popüler kültürün kendine özgü parçalarından biri. Trey Parker ve Matt Stone ikilisinin yarattığı animasyon kasaba, bir yandan filmler ve video oyunlarıyla genişlemeye devam etmekte. Serinin tam 25. sezonu için de prömiyer tarihi belli oldu.

İlk bölümü 13 Ağustos 1997’de yayımlanan South Park, 2019’dan bu yana sezonluk formatta ekrana taşınmamıştı. Her daim küresel gündem maddelerini eleştirel ve mizahi bir şekilde ele alırken kırmızı çizgilerde dolanan seri, geride kalan yaklaşık üç yıllık süreyi özel bölümler ve Covid salgınının yansımalarını mesele edinen iki uzun metrajla geçirdi. 

25. sezonun, uzun soluklu olay örgülerini takip ettiren South Park sezonlarına kıyasla kısa olacağını söyleyelim öncelikle. Comedy Central’dan yapılan açıklama altı bölümden oluşacak bir sezona işaret ediyor. Belirlenen prömiyer tarihi ise 2 Şubat 2022. Yayın haftalık düzende devam edecek.

Geçtiğimiz yıl Trey Parker ve Matt Stone ikilisi, ViacomCBS’le dizi için 30. sezona uzanan (2027’ye kadar) bir anlaşma yapmıştı. Bu anlaşmanın kapsamına 14 uzun metraj film de dâhil. Anlaşılan, her yıl iki ya da üç South Park filmi de paketleyecek olan yaratıcı ekip, sezonları biraz kısmakta bulmuş çareyi.

2022’nin South Park’ın çeyrek asrı geride bırakışına dair başka sürprizleri de beraberinde getireceğine şüphe yok.

Kendrick Lamar ortaklığı

South Park dünyasında pandemi arasının ardından üretim hız kazanmış gibi görünüyor. Bir yandan Trey Parker ve Matt Stone’un isimleri, merak uyandıran bir sinema filmi için de geçmekte. İkili, Compton çıkışlı hip hop yıldızı Kendrick Lamar’la güçlerini bir komedi filmi için birleştiriyor. 

2000’lerin absürtlük harikası Wonder Showzen’in yaratıcısı Vernon Chatman, ilk uzun metrajını yönetmek üzere kadroda. Kendisi 20 yıldır South Park ekibinde de yazar ve yapımcı olarak görev alıyor. Kendrick Lamar da projeye prodüksiyon şirketi pgLang ile dâhil. Filmin ismi henüz açıklanmadı ama kısa bir sinopsis paylaşıldı. Bir tür “yaşayan tarih müzesi”ndeki stajını, bir canlandırmada köle rolünü oynayarak yapan Siyah bir erkek, anlatının merkezinde. Baş karakterimiz bu performansı sergiledikçe geçmiş ve şimdiki zaman birbirine giriyor; beyaz kız arkadaşının ailesinin önceki jenerasyonlarının, yıllar yıllar önce kendi ailesine “sahip olduğunu” fark ediyor. 

Konu oldukça ağır gibi görünse de işin içinde South Park ve Wonder Showzen referanslı bir yaratıcı ekibin yer alıyor olması, sürreel bir deneyimin yaklaşmakta olduğuna işaret ediyor.