1984 tarihli Spider-Man çizimi rekor fiyata satıldı

Evrenlerin, karakterlerin ve zaman akışının birbirine girdiği sinematik uyarlamalarıyla gündemde olan Spider-Man, bu kez ağızları açık bırakan bir rekorla adından söz ettiriyor. 1984’te yayımlanan Secret Wars No:8’in 25. sayfasında yer alan, Mike Zeck imzalı Spider-Man çiziminin orijinali, 14 Ocak Cuma günü bir açık artırmada alıcı buldu. Tam 3.36 milyon dolara!

Çizimin özelliği, Spidey’nin simbiyot tarafından yutulmuş hâlde, siyah kostümüyle ilk belirişi olması. Heritage Auctions tarafından gerçekleştirilen müzayede öncesinde, çizimin yaklaşık 300 bin dolara satılması bekleniyormuş. Fakat açık artırma sona erdiğinde, tahmin edilenin 10 katı bir meblağ ortaya çıkmış.

Bu satışla, Mike Zeck’in ellerinden çıkan karalar bağlamış Spider-Man, “tarihin en yüksek fiyata satılmış çizgi roman işi” olarak tarihe geçti. Merak edenlere, rekorun önceki sahibi 1974 tarihli The Incredible Hulk sayfalarında ilk kez Wolverine’in görüldüğü çizimdi; 657 bin dolara satılmıştı. Rekorun eski sahibi ve yeni sahibi arasında bir uçurum var anlayacağınız.

Müzayede evinin çizgi roman departmanını yöneten Joe Mannarino, rekor satışla ilgili yaptığı açıklamada “Bugün aldığımız sonuç, bizim uzun zamandır söylediğimiz bir şeyi doğruluyor: Çizgi roman sanatı da tuval üzerine yapılmış herhangi bir şey kadar değerlidir.” Venom karakterinin ortaya çıktığı hikâyenin başlangıcına işaret eden Secret Wars No:8’in 24. sayfası da aynı müzayedede satıştaydı. Spider-Man’in simbiyota uzandığı bir ânın resmedildiği sayfa, 288 bin dolara alıcı buldu. 

Mike Zeck hakkında

Yeni bir rekorla adını bir kez daha çizgi roman tarihine yazdıran Mike Zeck, bu kültürün meraklıları için hiç de yabancı olmayan bir isim. Amerikalı çizer, Marvel âlemine 1977’de adım atmıştı. Marvel için çalıştığı ilk iş, Doug Moench’in yazdığı Master of Kung Fu oldu. Söz konusu seri, birçok mecranın 1970’lerin En İyi Marvel Maceraları minvalindeki listelerde kendine yer bulmaya devam eden, kült mertebesine erişmiş bir iş. 

1984’te Secret Wars ile ilk kez Spider-Man çizen Mike Zeck, sonraki yıllarda Peter Parker’la Kraven’s Last Hunt’ta bir kez daha buluşmuştu. Çizdiği diğer Marvel kahramanları arasında Punisher, Captain America ve Hulk da var. 

Kariyerine 1974’te Charlton Comics bünyesinde korku hikâyeleri çizerek başlayan Mike Zeck, Marvel yıllarını takiben DC Comics, Image Comics ve Malibu Comics için de çeşitli serilerde çalıştı.