Spike Lee, 73. Cannes Film Festivali’nin jüri başkanı oldu

Bu sene 73. kez düzenlenecek ve 12-23 Mayıs’ta gerçekleşecek Cannes Film Festivali’nin jüri başkanlığı görevi için Spike Lee seçildi.

Yönetmen, yapımcı, senarist, oyuncu ve aktivist Spike Lee, filmleriyle ayrımcılık, ırkçılık gibi toplumsal meseleleri ustaca ele alarak sayısız kült filme imza attı. Daha önce George Miller, Pedro Almodóvar, Cate Blanchett gibi isimlerin jüri başkanlığı yaptığı festivalde, geçtiğimiz yıl Alejandro Gonzalez Iñárritu bu görevi üstlenmişti. Usta yönetmen, Iñárritu’dan devraldığı yerle, Cannes’ın ilk siyah jüri başkanı ve aynı zamanda Afrika diasporasından jüri başkanlığına seçilen ilk isim olacak.

Daha önce yedi filmiyle Cannes Film Festivali’nde yer alan Lee, aynı zamanda ilk Oscar’ını kazandığı son filmi BlacKkKlansman ile 2018’de düzenlenen festivalde Grand Prix ödülünün sahibi olmuştu. Cannes’ın resmi sitesinde paylaşılan mesajında jüri başkanı seçildiği için hem şaşkın hem de gururlu olduğunu söyleyen Lee, “Cannes Film Festivali dünyanın en önemli film festivali olmasının yanı sıra benim için kariyerimde büyük etkisi olan bir festival. Cannes’ın dünya sinemasındaki yerimi değiştirdiğini söyleyebiliriz” diyerek mutluluğunu ve festivale verdiği değeri vurguladı. Yönetmen, “Afrika diasporasının Cannes Jüri Başkanı ve ana film festivali olarak adlandırılan ilk kişi olmaktan onur duyuyorum” dediği mesajını barış ve sevgi dileğiyle noktaladı.

Cannes Film Festivali başkanı Pierre Lescure ve direktörü Thierry Frémaux, yaptıkları ortak açıklamada “Spike Lee’nin bakış açısı, şimdi her zamankinden daha değerli” dedi.

Jüride yer alacak diğer isimlerin nisan ayı ortasında açıklanacağı bekleniyor. Gelişmeler için takipte kalın!

Yazı: Mine Metin