SPOT: Gözümüze takılanlar

Son zamanlarda radarımıza giren çeşitli yenilikler.

Shawn Sheehy: Beyond the Sixth Extinction Pop-Up Kitabı
Yok olma tehlikesi altında olan ekosistemin, canlıların ve tuhaf varlıkların pop-up keşfi.

spot_shawn3
Nedir?
Ekosistemimizin hayatta kalabilmesi adına büyük önem taşıyan fakat çokları tarafından pek de tanınmayan canlıların anlatıldığı bir pop-up kitap. Beyond the Sixth Extinction’ın içeriği ve ve sayfa düzeni Shawn Sheey tarafından hazırlanıyor, kitabın illüstrasyonları ise Jordi Solano imzası taşıyor. Ekosistemin yok olma ihtimalinin bir numaralı zanlılarının insanlar olduğunu söyleyen kitap, bizi yok olma tehlikesi altında olan ekosistemi, canlıları ve doğanın tuhaf varlıklarını keşfe çağırıyor.

Nereden Bulunur?
Amazon geniş arşivini bizim için aralıyor.

Valak Figürü
The Nun filminin kötü karakterinin nefis figürü.

spot_valak1

Nedir?
Kral Süleyman’ın içindeki şeytanlara hükmetmek amacıyla yazdığı Goetia’daki 72 şeytandan biri olan Valak, popüler kültürde özellikle korku sinemasında karşımıza çıkan en güçlü karakterlerden. 1904’te Aleister Crowley tarafından tekrar kaleme alınan Goetia, Valak’tan çift başlı bir ejdere hükmeden, melek kanatlı bir erkek olarak bahsediyor. Yarattığı başarılı aksiyon figürleriyle adından söz ettiren NECA, Conjuring 2 ve The Nun ile daha yakından tanıdığımız Valak’ın da 2019 baharından itibaren figürlerinden biri olacağını söylüyor. Yaklaşık 20 cm boyutunda olacak Valak figürünün baş bölgesinin değiştirilebilir olacağı da konuşulanlar arasında. Kim bilir belki NECA, Valak’tan sonra bir Annabelle figürüyle de karşımıza çıkar.

Nereden Bulunur?
Valak, 2019 baharında satışa sunulacak ama ben erkenden sipariş veririm işimi şansa bırakmam diyorsanız sizi şöyle alalım.

spot_valak2

 

François Prost: After Party
Fransa’nın gece kulüpleri mercek altında.

Nedir?
Fransız sanat yönetmeni ve fotoğrafçı François Prost’un 2015 yılında başladığı projesi After Party, Fransa’nın gece kulüplerini mercek altına alıyor. Genç sanatçının objektifini Fransa’daki eğlence merkezlerine çevirdiği projesi daha öncelerinde Fidal Youth Fotoğraf Sanatı ödülüne layık görülüyor. Sanatçı da yaptığı gözlemleri ve çektiği fotoğrafları kitaplaştırarak takipçilerini Fransa’daki gece kulüplerinin eğlenceli keşfine davet ediyor. Kitabın, ünlü elektronik müzik etiketi Ed Banger tarafından yayınlandığının da altını çizelim.

Nereden Bulunur?
Sizi şöyle alalım.

(Hazırlayan: Gizem Kayar)