SPOT: Jumanji replikası, ömürlük bulaşık süngeri, kuir sinema rehberi

Hazırlayan: Güven Yalın

Bugünlerde önümüze çıkan üç ürün. Gözleri şenlendirmek için.

The Noble Collector’dan Jumanji kutu oyunu

Son dönemde Hollywood’un 90’lar remake furyasıyla mirası çiğnense de Robin Williams, Kirsten Dunst, Bradley Pierce ve Bonnie Hunt’lı orijinal Jumanji, 90’larda çocuk olanlar için çok kıymetli bir hatıra elbette. Tabii ki filmin merkezindeki kutu oyunu (can sağlığını tehlikeye etmeyecek güvenli şekillerde) için kimi uyarlamalar yapılmıştı. Fakat hiçbiri, filmler için resmî merch tasarımları yapan The Noble Collector’ın yakın zamanda satışa sunduğu versiyon kadar etkileyici görünmüyor. Filmdeki oyunun birebir replikası olarak tasarlanan Jumanji oyunu, her şeyden önce ahşaptan oyulmuş. Tabii ki “oynanabilir” bir versiyon olması için kimi eklentiler mevcut.

Detaylar için buraya.

Bir daha mutfak süngeri almanız gerekmeyecek: Forever Sponge

Bulaşık süngeri ne kadar sürede değiştirmeli? Bu soruyu Google’a sorduğunuzda “Bulaşıklarınızı her gün temizlemek için sünger kullanıyorsanız ve yağlı yemek yapıyorsanız, iki haftada bir değiştirmeniz önerilir.” yanıtını alıyorsunuz. Yılda 26 sünger eder. Scott isimli bir itfaiyeci ve sağlık görevlisinin mucidi olduğu Forever Sponge, ömürlük bir bulaşık süngeri mümkün diyor. Antimikrobik materyaller ile tasarlanan sünger; bıçak kesiklerine, yüksek sıcaklığa ve bulaşık makinesine dayanıklı. Uzun ömürlü olmasıyla çevre dostu olduğunu da atlamayalım elbette.

Bu ürünün tahmin edilenden daha çok rağbet gördüğünü de rahatlıkla söyleyebiliriz. 5 bin dolar hedefiyle açılan Kickstarter kampanyası, 11 binden fazla destekçiden yaklaşık 350 bin dolar bütçeye ulaşmış. Detaylı anlatım için buradan kampanya sayfasına ulaşabilirsiniz.

The Queer Film Guide: 100 great movies that tell LGBTQIA+ stories

Brooklyn’de yaşayan kültür sanat yazarı / editör Kyle Turner, Tüm Zamanların En İyi Filmleri listelerinin beyaz erkeklerle dolup taşmasından duyduğu hoşnutsuzlukla kuir sinema için bir kaynak oluşturmak adına kolları sıvamış ve 100 filmlik bir liste çıkarmış. Sinemanın farklı akımları ve dönemlerini kronolojik olarak takip eden derlemesi, 1912 tarihli kısa film Making a Man of Her ile start alıyor. Yolculukta The Rocky Horror Picture, Moonlight, Hedwig and the Angry Inch, Carol gibi duraklar; kapakta da John Waters sinemasının da yıldızı olan Divine var.

Rizzoli etiketli The Queer Film Guide: 100 great movies that tell LGBTQIA+ stories bu ay yayımlandı. Detaylar burada.