Daft Punk nasıl Daft Punk oldu?

Yazı: Güven Yalın - Fotoğraf: Paul Bergen / Redferns

90’lardan bugüne dans müziğine yön veren gruplardan biri olan Daft Punk, 2021’de yolculuğuna son verdiğini duyurmuştu. İkilinin popüler kültür ve dijital çağın yol gösterici ikonlarına dönüşme serüvenini belgeleyecek kapsamlı bir kitap hazırlandığı ortaya çıktı.

Gabriel Szatan’ın yazarı olduğu After Daft: Daft Punk & The Rewiring of 21st Century Culture, grubun mirasını hem kimi olay ve dönemlerin perde arkasına kafa uzatarak hem de Daft Punk ile birlikte çalışmış ya da grubun müziğinden çokça ilham almış başka müzisyen, DJ ve prodüktörlerle yapılmış röportajlar ile kâğıda dökecek. Air, Oneohtrix Point Never, The Avalanches, Peaches, Panda Bear, Franz Ferdinand, Carl Craig, The Blessed Madonna, Erol Alkan, Kevin Saunderson, Paul Johnson, Optimo and Tiga, Alan Braxe, DJ Falcon ve Busy P, After Daft kitabı için Szatan’a röportaj verenler arasında.

John Murray Press etiketiyle basılacak 336 sayfalık kitap, 14 Mart 2024 günü raflarda olacak. Meşhur Alive 2006-07 turnesi, Grammy’lere damga vuran Random Access Memories albümü, DJ’lik ve elektronik müzik kültürünün Daft Punk öncülüğünde geçirdiği dönüşümler gibi konu başlıklarının yanı sıra Guy-Manuel de Homem-Christo ve Thomas Bangalter ikilisinin 30 yıla yaklaşan müzikal ortaklıklarının neden son bulduğuna dair detaylar da After Daft’ta yer alacak. 

Henüz final kapak tasarımı bile paylaşılmamış olsa da After Daft: Daft Punk & The Rewiring of 21st Century Culture, an itibarıyla ön satışta. Buradan ulaşabilirsiniz.