Squid üyelerinin solo kayıtları artık bu etikette: “INK”

Brighton çıkışlı beşli Squid, şu sıralar her hamlesiyle heyecanımızı pekiştiren, ilk albümlerinin yolunu sabırsızlıkla gözlediğimiz gruplardan. Kendilerine geçtiğimiz haftalarda, “İlk albümü öncesinde keşfetmeniz gereken 15 grup / müzisyen” listemizde de yer vermiştik. Gözde prodüktör Dan Carey’le kayıtlar yapan, ilham verici plak şirketi Warp’la anlaşıp iki de harika tekli yayımlayan Squid’den müthiş bir açılım geldi.Müziklerinde post-punk, krautrock, noise, avangart yaklaşımları kesiştiren grubun 26 Ağustos günü sosyal medya hesaplarından tanıtımına başladığı bağımsız plak şirketi INK, Squid üyelerinin bireysel üretimlerini derleyecek bir havuz olarak kurgulanıyor. “Squid’in zaman çizgisinin dışında var olan solo müziklerimiz ve iş birliklerimiz için bir merkez” tanımını yapmışlar INK için. Bu yeni plak şirketi, şu an için yalnızca COVID-19 salgınından olumsuz etkilenen müzisyen ve bağımsız plak şirketlerine destek çıkmasıyla streaming âleminde gönüllerin şampiyonu unvanını hak eden Bandcamp’te yayınlar yapacak. INK’ten paylaşılan ilk kayıt gitarist Anton Pearson’ın ambient denemeleri ve ses kolajlarına yer verdiği 5 şarkılık EP’si it’s time for us all to leave now oldu. 

Squid’le henüz tanışmamış olanların bir an önce bu güzide grubu yakın takibe almalarını öneririz. Belli ki kısa süre içerisinde kabaracak bir üretim ağı oluşturuyorlar. Geçtiğimiz haftalarda da yine Bandcamp üzerinden, East Bristol Food Bank’e bağış toplamak amacıyla birer Steve Reich ve Robert Wyatt cover’ı paylaştıklarını belirtelim. 

Squid’in yakın gelecekte canlı kanlı deneyimleyebilme hayali kurduğumuz canlı performansından bir tadımlık olarak da şubat ayında Fransa’daki Generiq Festival konserinden “Sludge” performansına buyrun.