St. Vincent prodüktörlüğündeki Sleater-Kinney albümüne adını veren parça yayında

Sleater-Kinney, davulcu Janet Weiss’ın gruptan ayrılmasının ardından 16 Ağustos’ta Mom + Pop etiketiyle yayınlanacak yeni albümüne adını veren şarkı “The Center Won’t Hold”u paylaştı.

Amerikan bağımsız rock sahnesinin köklü gruplarından Sleater-Kinney’nin emektar davulcusu Janet Weiss, temmuz başında bir basın açıklaması yaparak gruptan ayrıldığını duyurmuştu. “Grup farklı bir yola yöneliyor ve benim de kendi yoluma gitmemin zamanı geldi” açıklamasını yapan Weiss, Corin ve Carrie ile kazanımları ve geçirdikleri harika zamanları asla unutmayacağını da sözlerine eklemişti. Janet Weiss, The Center Won’t Hold’un da davulcusu olmasına rağmen albümün yayını öncesinde gruba veda ettiğini duyurdu.

Dolayısıyla “The Center Won’t Hold”, Janet Weiss’sız bir Sleater-Kinney’nin ilk teklisi olarak da kayıtlara geçiyor. Carrie Brownstein, kısa süre önce Instagram’da bir hayranının mesajına yanıt olarak Weiss’ın gidişiyle ilgili neler hissettiğini detaylı bir şekilde paylaştı. Brownstein’in sözleri şöyle:

“Ne diyebilirim ki? Gitti. Kalmasını çok istedik. Denedik. Zor ve üzücü bir durum. Birçok insan haliyle iyi olup olmadığımı soruyor. Weiss gitti ve bizi önemli bir görevle baş başa bıraktı. Onun da bu görevin bir parçası olmasını bekliyor ve istiyorduk. Bu albümde yer alması çok güzeldi ve hem bizle hem de Annie’yle ne kadar iyi bir albüm olduğunu düşündüğünü paylaşmıştı. Ama geleceğe bakmak zorundayız. Değişimler zorlu ya da beklenmedik olsalar bile kaçınılmazlardır. Bu albüm dört harika kadının ürünü ve biz bu işi onurlandıracağız. Dolayısıyla ne mi oluyor? Her zaman olduğu gibi oluyor… Birinin vazgeçmesinin ardından yine kadınlar parçaları topluyor. Çünkü böyle yapmamız gerekiyor ve böyle yapmak istiyoruz. Yolumuza devam edeceğiz çünkü kendimize inanıyoruz ve insanlar için müzik yapmanın bir ayrıcalık olduğunu düşünüyoruz. Yeni bir sayfa açtık. Şanslı tüm sanatsal oluşumların farklı dönemleri olur. Müzik ya yankılanmayı sürdürür ya da yok olup gider.”

St. Vincent ve Sleater-Kinney. Fotoğraf: Jonny Stills.

Grubun St. Vincent prodüktörlüğündeki yeni albümünün karanlık deneylerinin sıkı bir örneğini belgeleyen parçanın Kristen Ferguson imzalı animatif lirik klibini aşağıda bulabilirsiniz.