Yeni The Shining kitabıyla The Overlook Hotel’e ziyaret

Yazı: Deniz Özöztürk

80’lerin korku efsanesi The Shining için bir derleme hazırlanıyor. Birden fazla cilt ve broşürden oluşacak Stanley Kubrick’s The Shining isimli set, 10 Şubat 2023’te Taschen etiketiyle yayında olacak. 

Yazarlığını J. W. Rinzler’ın, editörlüğünü ise Lee Unkrich’in üstlendiği derleme, Kubrick dehasının karmaşık mekaniklerini inceliyor. Stanley Kubrick’s The Shining’de; filmin oyuncuları ve set ekibi ile yapılmış yeni röportajlar, yönetmenin arşivinden daha önce görülmemiş efemeralar, set fotoğrafları ve dahasını bulmak mümkün. Okuyanlar kitapla birlikte The Overlook Hotel’in setine giderek; Kubrick’in senaryo düzeltmelerine, çekimlerin sayısız tekrarına, devrim niteliğindeki steadicam kullanımına, meşhur kan asansörünün nasıl yapıldığına ve Elstree Stüdyoları’nda çıkan gizemli yangına tanık olabilecek.

Filmin meraklıları için bir hazine olan derlemeyi, kitabın önsözünü kaleme alan Steven Spielberg de öneriyor: “Bu kitabı okumalısın. Ve sonra kitabı bitirir bitirmez filmi tekrar izle. 50 kere izlemiş olman umrumda değil; filmi bir daha asla aynı şekilde göremeyeceksin. Bu kitap her şeyi değiştirecek.” The Shining’i konu eden, Room 207 adında 2012 yapımı, Rodney Ascher imzalı bir belgesel olduğunu da hatırlatmanın tam zamanı. 

Lee Unkrich ve The Shining’le filizlenen sinema aşkı

Oscar ödüllü bir yönetmen, aynı zamanda kitabın editörü olan Lee Unkrich, The Shining’le küçükken okuduğu Stephen King sayesinde tanışmış; Kubrick’in film uyarlamasıyla büyülenmiş ve yönetmen olmaya karar vermiş. 25 yıllık Pixar kariyerinde stüdyonun önemli pek çok yapımında çalışan; Coco ve Toy Story 3 gibi filmlerin yönetmenliğini yapan Unkrich animasyonlarına, izleyenlere favori filmi The Shining’i hatırlatacak easter eggler bile eklemekten kendini alıkoymuyor. Yönetmenin, The Shining’le ilgili haberleri ve filmden ilham alınarak üretilmiş eserleri topladığı The Overlook Hotel adında bir online arşivi de var.

Sıradaki durağı basılı bir derleme olan Unkrich, Stanley Kubrick’s The Shining’in kendisindeki yerinden The Guardian’a şu sözlerle bahsediyor: “Yazar arkadaşım Jonathan Rinzler (ne yazık ki kitabın tamamlanmasından sadece birkaç ay önce pankreas kanserinden öldü) ile kitabı yaratırken yaşadığım anılara çok değer veriyorum. Shelley Duvall ile Teksas’ta bir Red Lobster restoranında anılarımızı tazelediğimiz bir gün geçirmek, ikizler Lisa ve Louise Burns ile Londra’da bir barda biraz sarhoş olmak ve Christiane Kubrick ile Childwickbury’nin mutfağında, Jack’in The Shining‘i yazarken oturduğu aynı masada yemek yemek…”