“Star Trek: Discovery” yapımcılarından tarihe geçen hamleler

Star Trek: Discovery’nin üçüncü sezon kadrosuna katılan Ian Alexander ve Blu del Barrio, Star Trek evreninin ilk non-binary ve trans oyuncuları olarak tarihe geçiyor. Daha önce Netflix’inThe OAdizisinde rol alan Alexander, “Bir Trill host’u olmak için çabalarken, hayatındaki beklemediği yeniliklere adapte olmak zorunda kalan anlayışlı ve sıcakkanlı” Gray karakterini canlandırıyor. Blu del Barrio ise, “Lt. Commander Paul Stamets ve Dr. Hugh Culber ile beklenmedik bir bağ kuran üstün zekâlı” Adira’ya hayat veriyor.  

Dizinin baş yapımcısı Michelle Paradise, Star Trek’in temsille ilgili duyarlı tutumundan şöyle bahsetti: “Star Trek, yeterince temsil edilmeyen topluluklara kendilerini gösterme fırsatı vermeyi her zaman bir görev edinmiştir. Çünkü insanların ırk, toplumsal cinsiyet, cinsiyet kimliği veya cinsel yönelim sebebiyle bölünmediği bir geleceğin ulaşılabilir olduğunu kanıtlayabileceğimize inanıyoruz.” Diziye yeni katılan oyunculardan Blu del Barrio, ailesinin ve arkadaşlarının büyük kısmının cinsel kimliğinden habersiz olduğunu ve Adira olarak seçilmesini evrenin kendisine açılmasına yönelik verdiği bir mesaj gibi yorumladığını söylüyor. 

Üçüncü Star Trek: Discovery sezonu 15 Ekim’de başlayacak. “Star Trek Günü” kapsamında dizinin yapımcıları ve kimi oyuncularının katıldığı çevrimiçi panel hemen aşağıda. 

Yazı: Cansu Çubukçu