“Star Wars” gününde döndürmelik 5 fan filmi

Lucasfilm’in Disney’le ortaklaşmasının ardından Star Wars yapımlarında çılgınca bir artış yaşanıyor. Spin-off filmler, Disney+ için çekilen ve çekilecek onlarca diziyle bir kez daha anladık ki sıkı bir Star Wars deneyiminin ihtiyacı olan şey, iyi bir hikâye.

Star Wars hayranları arasında, hızını alamayıp galaksinin derinliklerinden kendi anlatılarını filmleştirenlerin sayısı hiç de az değil. Lucasfilm, bir zamanlar en iyi fan fimlerinin ödüllendirildiği bir yarışma bile düzenliyordu. Bu işler bildiğimiz sulara dalsa da farklı perspektiflerden galaksiye bakıyor, alternatif hikâyecilikler geliştiriyor ve görsel efektlerin iyi bir bilim kurgu için kaçınılmaz olduğu fikrini yırtıp atıyor.

4 Mayıs’ın bu gezegende Star Wars Günü olarak kutlanmasından sebeplenip, pek sevdiğimiz kimi Star Wars fan filmlerini hatırlamak istedik. Kimi mash-uplar, psikolojik gerilim tadındaki denemeler ve tanıdık karakterlerle; May the 4th be with you!

Star Wars: A New Employee Orientation (2015)

Star Wars Fan Film Awards‘ın 2015 töreninde En İyi Animasyon Film ödülü alan Star Wars: A New Employee Orientation, izleyicileri The Death Star’ın hazırlıklarının son aşamalarına, Darth Vader ve Emperor eşliğinde teftişe davet ediyor.

Star Wars: Origins (2019)

Phil Hawkins’in 18 dakikalık kısası, hikâyeyi kendi dünyamızın tarihine çevirerek klasik bir fan filmi olmaktan ayrılıyor. “Star Wars bizim dünyamızda, kendi tarihimizde geçseydi neler olurdu?” sorusundan hareket ediyor ve Hawkins’in kendi yorumunu izleyiciyle buluşturuyor. Star Wars: Origins, fan filmlerinde nadir rastladığımız bir dokunuş olarak ilham kaynakları arasında Indiana Jones’u da katıyor ve gezegenimizde II. Dünya Savaşı sırasındaki atmosferden yola çıkan bir anlatı sunuyor.

Bossk: Scorekeeper (2020) 

Bir Star Wars Predator mashup’ı. Kulağa geldiği kadar zorlama değil; tam tersine “Keşke daha uzun olsa” dedirten bir seyirlik. Roman Santa Croce’un yazıp yönettiği kısa, ormanın derinliklerinde takip ettiğimiz bir grup Rebel’ın Trandosha’lı bir ödül avcısıyla yollarının kesişmesini konu ediyor. Filme ismini veren kötümüzü daha da yakından tanımak isterdik doğrusu.

Star Wars: The Dark Redemption (1999)

Çekildiği zamanı göz önüne alarak izlemenin faydalı olacağı bir fan filme geldi sıra. Legends serisinde Luke Skywalker’ın partneri olarak karşımıza çıkan Mara Jade, The Dark Redemption’ın merkezinde olan karakter. Empire tarafından Kessel gezegeninde tutsak kalan diğer Rebel’lara Death Star planlarını ulaştırmaya çalışıyor. 

Jakku: The First Wave (2016)

Benjamin Eck’in yazıp yönettiği Jakku: First Wave, Jakku Savaşı’na katılmak üzere olan üç Stormtrooper’ın gergin bekleyişini konu ediyor. Etkileyici görsel efektlerden ziyade, üç buçuk dakikalık bir psikolojik gerilim olarak kurgulanmış, özgün bir fan filmi. 

Beykoz Kundura soruyor: “İyi bir Jedi nasıl yaşar?”

Beykoz Kundura’nın  düşünce platformu FelsefeLab‘in nisan ayında başlayan Star Wars okumalarının son buluşması, 4 Mayıs akşamı beykozkundura.com’da canlı yayımlanacak. Akademisyen Dr. Umut Eldem eşliğinde gerçekleşecek çevrimiçi konuşmanın başlığı “İyi bir Jedi nasıl yaşar?”. Kimi modern düşünürlere de uzanılacak konuşma, “İyilik” anlayışının Star Wars evreninde nasıl işlendiğini sorgulayacak ve son yıllarda kuralcılık, sonuççuluk ve erdem etiği gibi popüler yaklaşımların bu kurgu aracılığıyla nasıl bir araya getirilebileceğini görüp okumaya çalışacak.

21.00’de başlayacak etkinliğe kayıt olmak için buraya.

Yükleniyor...