Stephen King’in ilk romanı “Carrie” dizi olarak uyarlanıyor

En üretken yazarlardan biri olan Stephen King’in pek çok eseri sayısız uyarlamayla izleyici karşısına çıktı. Son yıllarda sinema ve televizyon dünyasında eserlerine olan ilginin yoğunlaşmasıyla Stephen King hâlâ efsane yerini koruyor. Son dönemde peş peşe çekilen sinema ve dizi uyarlamalarından sonra şimdi de FX’ten, King’in 1974 tarihli ilk romanı Carrie’nin dizisi geliyor.

Carrie, okulda arkadaşları tarafından dışlanmanın ve evde aşırı muhafazakar annesinin baskısı arasında sıkışan, telekinetik güçlere sahip bir kızın, beklenmedik öfke patlamasıyla bir korku silahına dönüşmesini konu alıyor. Korku edebiyatının kült eserleri arasında yer alan roman, yazıldıktan sadece iki yıl sonra usta yönetmen Brian De Palma tarafından sinemaya uyarlanmıştı. Bir başka uyarlama, “Carrie: The Musical”  ilk olarak 1988’de Broadway’de sahnelendiğinde başarısız olsa da Off-Broadway uyarlamasıyla büyük beğeni toplamıştı. 

Carrie, 2013’te de başrollerinde Chloe Grace Moretz ve Julianne Moore’u izlediğimiz film uyarlamasıyla gündeme gelmişti. Romanın FX’te yayınlanacak mini-dizi uyarlaması için FX ve MGM Studios’un ortaklaşarak çalışmalara başladığı duyuruldu. Henüz dizide kimlerin rol alacağı ise gizemini koruyor.

Önümüzdeki yıl itibariyle izleyeceğimiz diğer Stephen King uyarlamalarını da hatırlamakta fayda var. Zira çok fazlalar!

King’in 1978 yılında yayımlanan ve 1990’da güncellenen romanı The Stand’in, CBS All Access tarafından 10 bölümlük mini diziye uyarlanacağı ve 2020’de yayınlanacağını öğrenmiştik. Serinin baş karakteri Randall Flag’i Alexander Skarsgård canlandıracak.

Yazarın geçtiğimiz yıl yayımlanan The Outsider romanından uyarlanan aynı isimli HBO dizisi de 12 Ocak’ta başlayacak. Yönetmenliğini ve yapımcılığını Jason Bateman‘ın üstlendiği serinin başrollerini Ben Mendelsohn ve Cynthia Erivo paylaşıyor.

Stephen King’in The Institute romanının 10 Eylül’de çıkmasıyla Big Little Lies’ın yaratıcısı David E. Kelley’nin uyarlama senaryosunu yazacağı ve Jack Bender’in yöneteceği dizi uyarlaması için hazırlıklar başlamıştı.

Apple TV+’ta yayınlanacak Stephen King uyarlaması mini-dizi Lisey’s Story de giderek genişleyen oyuncu kadrosuyla heyecanla beklenen yapımların arasında yer alıyor. Başrollerinde Julianne Moore ve Clive Owen’ın yer alacağı geçtiğimiz aylarda duyurulan, sekiz bölümlük Lisey’s Story’nin kadrosuna eklenen diğer isim ise Chronicle ve A Cure for Wellness gibi filmlerden hatırlayacağınız Dane DeHaan oldu. Warner Bros. Televison çatısı altında çekilecek dizide Stephen King de yazar ve yapımcı görevini üstleniyor. Dizinin bir diğer yapımcısı ise J.J. Abrams olacak.

Heyecanla beklenen ve çok konuşulan King uyarlamalarından bir diğeri de 1980’de yayınlanmış roman Firestarter’ın sinema filmi uyarlaması. Filmin yönetmen koltuğu için geçtiğimiz yılın haziran ayında Fatih Akın’ın ismi gündeme gelse de filmi The Vigil’le tanınan Keith Thomas’ın yöneteceği kesinleşti.

Daha önce 1993’te George A.Romero tarafından çekilen The Dark Half’in Alex Ross Perry yönetmenliğinde yeniden sinemaya uyarlanacağı duyuruldu. Efsane yönetmen Romero’nun uyarlaması gişe başarısıyla bir hayal kırıklığı olarak anılıyor.

Yazı: Mine Metin


Yükleniyor...