Steve Martin ve Harry Bliss’ten karikatür derlemesi

Oyunculuktan yazarlığa, müzikten stand-up’a uzanan kariyerinde 1960’lardan beri üretkenliğini sürdüren, Amerika eğlence sektörünün tanınmış ismi Steve Martin bu kez bir karikatür derlemesiyle karşımızda. The New Yorker çizeri Harry Bliss ile birlikte hazırladıkları A Wealth of Pigeons: A Cartoon Collection, 17 Kasım’da yayımlanacak. 

Akıllara çoğunlukla The Jerk, Bowfinger, Roxanne, L.A. Story gibi hem yazıp hem oynadığı filmleriyle ya da Saturday Night Live’la gelen Steve Martin’in edebiyat alanında da çeşitli tecrübeleri olmuştu. The Pleasure of My Company, An Object of Beauty ve Shopgirl gibi roman ve öykülerin yazarı, 2008 senesinde de Standing Up: A Comic’s Life adlı otobiyografisini yayımlamıştı. 

Harry Bliss de The New Yorker dergisi için çizdiği yirminin üstünde kapak dışında, onlarca çocuk kitabında illüstrasyonları olan bir çizer. Doreen Cronin’in yazdığı Diary of a Worm, Diary of a Spider and Diary of a Fly serisine de çizimleriyle katkıda bulunan Bliss, nisan ayında yayımlanan çocuk kitabı Sorry (Really Sorry) için de yazar Joanna Cotler ile birlikte çalışmıştı. 

Steve Martin, Bliss ile birlikte hazırladıkları derlemenin önsözünde “Karikatürü daima komedinin gelebileceği en üst seviye olarak gördüm” diyor. İkilinin bu iş birliğini merakla beklerken daha önce paylaştıkları kimi çalışmaları da aşağıya iliştiriyoruz.

Yazı: Ceren Kulkul


Yükleniyor...