Steven Wilson klibi “Routine”in her bir minik parçası satışta

“Rutin beni dizginliyor, zamanın geçmesine yardımcı oluyor. Zihnimi odaklamama ve uyumama yardımcı oluyor.” Porcupine Tree’den de tanıdığımız çok yönlü müzik insanı Steven Wilson, 2015 yılında yayımladığı Hand. Cannot. Erase. albümünden Routineparçasında böyle söylüyordu. Wilson’ın, eşini ve çocuklarını bir okul saldırısında kaybeden bir kadının hislerini ve yaşadıklarını anlattığı parça için kalpleri sızlatan bir kısa filmi andıran stop-motion klip de çekilmişti.

Yaklaşık 9 dakikalık “Routine”, yalnızca sevdiği bir insanı yitirenlere ve yas tutanlara değil; aynı zamanda günlük rutinler sayesinde hayata dair bazı zihin bulandıran soruları görmezden gelmeyi rahatlatıcı bulanlara da sesleniyor. Zira Steven Wilson bu parçayı aslında, hayatının günlük akışı içerisinde kendisine sormayı göz ardı ettiği sorularla yüzleşme fikrinden yola çıkarak yaratmış. Sonunda bu fikirler, yaşadığı korkunç olayların ağırlığıyla yüzleşmekten kaçmak için rutinlere sığınan bir kadının üzücü hikâyesine dönüşmüş. 

Şimdi, bu hikâyenin geçtiği ev ve bu mekânın içinde görebileceğiniz parçalar, en küçük detayına kadar incelikle işlenmiş karakterleriyle satışa çıkarılmış. “Routine” klibinde görülen her parça, Steven Wilson ile “Drive Home” ve “The Raven that Refused to Sing” şarkılarının videoları için de birlikte çalışan animasyon sanatçısı Jess Cope’un stüdyosu Owl House aracılığıyla düzenlenen müzayedede yer alıyor. Mutfakta asılı sarımsaklar, eski gazeteler, çocukların kazakları, duvarlardaki çerçevelenmiş resimler, mektuplar ve hasır bir sepetin içinde saklanan yünler; satışa çıkarılanlardan bazıları. Jess Cope, bir dolaba kaldırılmış bu biricik objeleri satma kararı almasının geleceğe dönük maddi kaygı ve endişelerden kaynaklandığını söylüyor. Kısa sürede yoğun ilgi gören açık artırmanın ardından 2022’de Steven Wilson klibinden bazı modellerin replikaları ve yeni tasarımları da satışa koymak niyetinde. Jess Cope, müzisyenin Opeth solisti Mikael Åkerfeldt’le kurduğu Storm Corrosion’ın büyüleyici “Drag Ropes” klibinde de çalışmıştı.

Steven Wilson - Routine
Steven Wilson - Routine

13 yılın ardından yeni bir Porcupine Tree albümü

Steven Wilson solo deneylerinin ardından kurucusu olduğu köklü progresif rock grubu Porcupine Tree’den yeni haberlerle gündemimize gelmişti. 13 yıl sonra bir albüm hazırladığını, yeni tekli Harridanile duyurmuştu İngiliz ekip. Closure/Continuation isimli yeni albüm, Music for Nations etiketiyle 24 Haziran 2022’de yayımlanacak. 

Yazı: Asena Büyük