Stranger Things sezonu “canavar gibi” bir bölümle kapatacak

Heyecanlı bekleyişlerin, pandemi sebebiyle uzayan prodüksiyonların, setten merak uyandıran haberlerin ardından Stranger Things geçtiğimiz ay nihayet dönüş yaptı. 27 Mayıs’ta 4. sezonun ilk kısmını önümüze getiren Netflix, 5. sezonuyla final yapılacağını da doğruladı. 1 Temmuz’da yayımlanacak ikinci kısım için ise şöyle epik bir tadımlıkla, bekleyenlerin ağzına bir parmak bal çalındı – elbette “Running Up That Hill” eşlikli:

Hawkins’e büyük yıkımlar getiren, ekranın ötesinden sarsmayı başaran Starcourt Savaşı’ndan altı ay sonrasında devam ediyor 4. sezon. Bir yandan savaşın izleriyle boğuşan ekibimiz, öte yandan da lise hayatının karmaşalarına ve bireysel çalkantılara göğüs germekte. Bu en savunmasız zamanlarında, dehşet verici doğaüstü bir tehdit yine yalnız bırakmadı baş karakterleri.

Her ne kadar oyuncu kadrosu finalde ne izleyeceğimize dair ser verip sır vermese de son sezonda tanıştığımız karakterlerden Eddie Munson’ı canlandıran Joseph Quinn, Variety’nin geçtiğimiz günlerde yönelttiği sorular karşısında kimi ipuçları paylaştı. Ailesinin kaçırılıp bir yerde tutulduğu ve bir şeyleri ele vermesi durumunda onları göremeyeceği yönünde şaka yapmasının ardından, “Finalin iki buçuk saat olduğunu biliyorsunuz değil mi? Uzun metraj film süresinde, canavar gibi bölümle bitirmek çok cesurca!” diyor Quinn. Sezon boyunca ekilen tüm tohumların meyve vereceğinden ve şaşırtıcı bir “gitar” sahnesinin bizleri beklediğinden de bahsetmiş.

Açık uçlu bir sezon finali yaklaşıyor

Serinin yaratıcısı Duffer Kardeşler ise bu yılın başlarında yaptıkları bir açıklamada, final sezonuna geçmeden önce 4. sezonu açık uçlu bitirecekleri söyleyerek merak sensörlerini harekete geçirmişlerdi. Stranger Things en başından beri dört veya beş sezon olarak planlanmış, nihayetinde hikâyenin dört sezonda anlatılamayacak kadar büyük olduğuna karar kılınmış. Öte yandan, eklenen onca yan karakter ve olay örgüsüne rağmen, odak noktalarını unutmama niyetinde Bufferlar: “Öncelikle, Eleven adındaki güçlü bir kızın hikâyesinin bizimle kalmanızı umuyoruz. Bir de onun cesur arkadaşlarının, meteliksiz bir polis şefinin, çetin bir annenin, Hawkins adında küçük bir kasabanın ve Upside Down olarak bilinen alternatif bir boyutun…”

Hayatta kalma mücadelesi, yıkımlar, içsel ikilemler ve vedalar arasında yükselen yeni bölümlerin bizleri final sezonuna teslim etmesi için nefesler tutuldu desek yeridir. Üç yılın ardından gelen ve tadı damağımızda kalan 4. sezonu bitirmek üzere takvimlerde 1 Temmuz işaretlendi bile.

Yazı: Eftelya Koyuncu