“Stranger Things” 4. sezona ne zaman kavuşuyoruz?

Şaka değil gerçek, Stranger Things 3. sezonun üzerinden tam 2 yıl geçti. Pandemi nedeniyle uzadıkça uzayan prodüksiyon süreci hâlâ devam ederken, sabırsız hayranları biraz da olsa sakinleştirecek bir tadımlık nihayet geldi.

Önceki sezonlardan nefes nefese bırakan sahnelerle örülü 30 saniyelik tanıtımda, Hawkins Laboratuvarı’ndan The Upside Down’a serüvenin çeşitli duraklarında süzülüyoruz. Sonlara doğru ise endişe içinde kendini öne atmış bir Eleven, bilinmeyen bir tehlikeye alev püskürtme makinesiyle yaklaşan Hopper ve terk edilmiş bir evde konumlanan tanıdık yüzler görüyoruz. Gözünü kırpmazsanız kaza yapan bir arabayı, okulun amigo takımını ve bisikletli kapanışı fark etmek mümkün. Ayrıca dizinin 2022’den önce dönmeyeceğini de ilan ediliyor. Aşağıdan kafa uzatılabilir.

Geçtiğimiz sezonun finalinde ekibimizin Upside Down’dan gelen yaratıklarla mücadelesini izlemiş; Byers ailesi ile Eleven’ın, Jim Hopper’ın -olası- ölümünün ardından Hawkins’ten taşındıklarına şahit olmuştuk. Yayımlanan ilk fragman, Rusların açtığı geçidi kapatmak için kendini feda eden Hopper’ın hayatta kaldığını müjdelemişti: karakteri Sovyet Rusya’daki bir demiryolu inşaatında, tipi altında çalışırken görmüştük.

Olay örgüsünün ayrıntıları sıkı önlemlerle korunmakta, dolayısıyla öğrendiklerimiz oldukça sınırlı. Ancak neredeyse tüm ekip ağız birliğiyle, bu sezon için beklentileri yüksek tutmamız gerektiğini söylüyor. Geçtiğimiz aylarda dizinin yapımcı kadrosundan Shawn Levy, “Pandemi sayesinde ilk kez Duffer Kardeşler’in çekimlere başlamadan tüm bir sezonu yazmalarına izin verdik ve bu diziyi epey olumlu etkiledi. Metni daha önce nadiren yapabildiğimiz şekilde elden geçirme fırsatımız oldu, bu da senaryoların niteliğini belki hiç olmadığı kadar fevkalade hâle getirdi.” demişti.