SXSW notları: Russo Kardeşler “Cherry” ile yeni sularda kulaç atıyor

SXSW Online’ın kabarık programı film prömiyerleri, atölye çalışmaları ve zihin açıcı konferansların ardından son buldu.

En ilgi gören panellerinden biri de Avengers filmlerinin ardından süper kahramanları bir kenara bırakıp, filmografilerine Marvel evreninde geçmeyen bir anlatı kazandıran Anthony ve Joe Russo’ya aitti. Yarım saate yakın süren sohbette, Tom Holland başrollü son filmleri Cherry’yi masaya yatırdılar.

Moderatör Elizabeth Banks’in ilk sorusu, “Neden Marvel filmlerinin neredeyse akıl almaz başarısının ardından bağımlılık ve travma sonrası stres bozukluğu gibi temalara sahip bir film yapmayı seçtiniz?” oldu.

Karakteriyle aynı kaderi paylaşan bir yazar: Nico Walker

İkili, Avengers: Endgame sonrası neye odaklanacaklarını düşünmemişler, sadece son Marvel işleri olduğunun bilincindelermiş. Bir tanıdıkları sayesinde yollarının Nico Walker’ın kaleme aldığı Cherry ile kesiştiğini, ABD’de pek popüler opioid krizini işlemesiyle romana özel bir ilgi duyduklarını söylüyorlar. Duymamış olanlar için bu kriz ismini; sentetik olarak üretilen, ağrı kesici adı altında reçeteyle satılan, fakat dozuna uyulmadığında afyona benzer etkiler gösterebilen ilaçlardan alıyor.

Tıpkı yazdığı karakter gibi, banka soygunu nedeniyle mahkûm edilen Nico Walker’la ilişkileri hakkında da kimi açıklamalarda bulundular. Walker’ın hapishanede olması ve tek iletişim yolları olan telefon görüşmelerinin de kısıtlı sürede yapılması, pek yardımcı olmamış onlara. İrtibata geçebildiklerinde ise yazarla çok fazla ortak paydaları olduğunu keşfetmişler: gerek Cleveland’da büyümüş olmaları, gerek romanda bahsi geçen birçok lokasyona aşina olmaları, gerekse 10 yıl arayla aynı restoranda çalışmaları…

Tom Holland kararının ardındaki sebepler

Nam-ı diğer Spider-Man’imiz Tom Holland için de önemli bir oyunculuk sınavı olan Cherry; ABD Ordusu’na doktor olarak hizmet eden, Irak’tan dönünce travma sonrası stres bozukluğu ve varoluşsal krizler yaşayan, nihayetinde madde bağımlılığına ve suç dünyasına bulaşan bir baş karaktere sahip.

Avengers serisi sayesinde bağları kuvvetli olsa da, Tom Holland’ı seçme nedenlerinin arkadaşlıkları olmadığını söylüyor Russolar. Kendisi çocuk yaşlardan beri endüstri içinde yer alan, Marvel öncesi kariyeriyle de sinema dünyasının dikkatini çekmiş bir isim. Holland karakterine girebilmek adına eski uyuşturucu bağımlılarıyla sohbet etmiş, askeri çalışmaları analiz etmiş ve hatta sahnelere göre kilo alıp verdiği fiziksel bir dönüşüm sürecine girmiş.

Joe Russo, “Bizim için seçmelere (Avengers) geldiğinde, Atlanta’daki ofisimizdeki bir odada üçümüzdük, ayrıldığı anı hatırlıyorum. Anthony ile ben birbirimize baktık ve şöyle dedim: ‘Bu çocuk çok yetenekli ve bir film yıldızı olacak.’”

Yazı: Merdan Çaba Geçer