System Of A Down klibi “Chop Suey!”nin YouTube rekoru

“Protect The Land” ve “Genocidal Humanoidz” şarkılarıyla 15 yıllık sessizliğini bozan System Of A Down, şimdiyse bir klasiğiyle kırdığı rekorla gündemde. 2001 tarihli Toxicity albümünde yer alan “Chop Suey!” parçasının klibi, YouTube’da 1 milyar izlemeye ulaşan ilk metal müzik klibi oldu.

Gruba kariyerinin ilk Grammy adaylığını getiren “Chop Suey!”nin klibi, California’daki Oak Tree Inn isimli motelin otoparkında çekilmiş. System Of A Down üyelerinin otoparka kurulan sahnedeki performansına 1.500 civarında dinleyicinin eşlik ettiği klip, döneme ruhunu veren yönetmenlerden Marcos Siega imzası taşıyor. 

YouTube’a, orijinal yayın tarihinden 8 yıl sonra, 2 Ekim 2009’da yüklenen “Chop Suey!”nin bu kadar fazla izlenmesinde hem nostaljik etkisinin hem de YouTube’un geniş bir kitle tarafından başlıca müzik dinleme platformu olarak kullanılmasının payı var şüphesiz. 

Marcos Siega’nın kadrajıyla 2000’lere

“Marcos Siega’nın başka işleriyle 2000’ler başlarına dönmenin tam zamanı. Dönemin popüler nu-metal ve alternatif rock sahnesinden pek çok grupla çalışan Marcos Siega’nın, video klipler dışında Dexter, True Blood, Veronica Mars gibi dizilerin çeşitli bölümlerini çektiğini ve dört de uzun metrajı olduğunu ekleyelim.

Papa Roach – Last Resort(2000)

Solist Jacoby Shaddix’in “Cut my life into pieces, this is my last resort” sözleriyle yaptığı açılışıyla akıllara kazınan parça, dönemin imza şarkılarından olmuştu. Klipte yine dinleyicileriyle iç içe geçmiş bir grup imajı söz konusu.

blink-182 – All The Small Things (2000)

Aynı dönemde popüler olan diğer gruplar isyankâr ve depresif şarkılar yaparken, blink-182 için eğlenmek her şeyden önce geliyordu. “All The Small Things” klibinde de klişe Backstreet Boys kliplerini kendilerince yeniden canlandırıyorlar.

P.O.D. – Satellite (2001)

Rap-metal sentezinin popülerleştiği dönemlerden bugüne, hâlâ aktif kalmayı başarmış gruplardan biri. Tabii “Boom”, “Youth of a Nation” ya da “Alive” gibi hit parçaların olduğu 2001 albümleri Satellite gibi iz bırakan bir iş daha yapamadılar.

Alien Ant Farm – Movies (2001)

Her ne kadar “Smooth Criminal” coverıyla hatırlansalar da 2000’lerde büyük liste başarısı yakalamış birkaç şarkıya daha imza atmıştı Alien Ant Farm. “Movies” de onlardan biri ve klibinde Karate Kid, Edward Scissorhands ve Ghostbusters gibi filmlerin ikonik sahnelerine, sinema perdesinde yeniden hayat veriyorlar.

Weezer – Dope Nose (2002)

Motosiklet çetelerinin, sanıyoruz bir yarış için buluştuğu bir gecede sahne alıyor Weezer. Bu parçanın klibi için Michel Gondry’nin Weezer üyelerini Meksikalı bir heavy metal grubuyla futbol sahasında kapıştırmak gibi bir fikri varmış fakat grubu ikna edememiş. Sonrasında Marcos Siega ve motosikletlerde karar kılınmış.


Yükleniyor...