Takibe alın: Yakın ve uzak diyarlardan etkileyici plak şirketleri

Kahire’den Buenos Aires’e, Bant Mag. ekibinin favori plak şirketlerinden bir seçki.

Yazı: Cem Kayıran – Kolaj: Sadi Güran

İnternetin sunduğu çeşitli müzik dinleme platformlarının hızlı bir şekilde ana medya halini almış olması her ne kadar sektöre dair çok büyük değişiklikleri beraberinde getirse de, kolektif üretimlerle hayatta kalan ve büyüyen bağımsız plak şirketleri yeni formatlara kendilerini hızlı şekilde adapte edebiliyor. Özellikle dünyanın farklı uçlarından albümlere, gruplara hatta konser kayıtlarına rahatlıkla ulaşabildiğimiz günümüzde, belli bir yaklaşımı ya da estetiği benimsemeyi başarmış plak şirketleri hâlâ benzerlerinin arasından sıyrılmayı başarabiliyor.

Biz de takip etmekten keyif aldığımız, her yayınladığı albümü merakla beklediğimiz ve sizin de mutlaka tanışmanız gerektiğini düşündüğümüz, Kahire’den Buenos Aires’e uzanan plak şirketlerinden bir seçki derledik.

BYM_HOLYDRUGCOUPLE
The Holydrug Couple – Glowing Summer

BYM RECORDS
(Santiago, Şili)

Son dönemde dünya genelinde büyük yankı uyandıran çeşitli grupları müzik piyasasına kazandıran Şilili plak şirketi BYM Records, psikedelik rock sahnesine yeni ve benzersiz bir heyecan getirdi. Sonraki yıllarda Sacred Bones bünyesine katılan Föllakzoid ve The Holydrug Couple gibi grupların yanı sıra yine aynı ülkeden dikkat çekici gruplar The Ganjas, Vuelveteloca ve Nueva Costa’nın da evi olan BYM Records, 2009 yılından bu yana takip etmesi heyecanlı bir plak şirketi olmayı sürdürüyor.

Kataloğundan tavsiye kayıtlar:
Föllakzoid – II (2013)
The Holydrug Couple – Glowing Summer (2014)
The Ganjas / Nairobi – The Ganjas Meets Nairobi (2016)

FORTUNA_GRAZIA
Grazia – Grazia 

FORTUNA RECORDS
(Tel Aviv, İsrail)

Gittikçe hareketlenen müzik sahnesiyle dünyanın dört bir yanından grupların uğrak noktası haline gelen Tel Aviv’den son yıllarda çıkan en heyecan verici oluşumların başında Fortuna Records geliyor. İsrailli bir DJ ekibi tarafından hayata geçirilen Fortuna Records, İsrail ve Orta Doğu’nun zengin müzikal geçmişinden nefis kayıtları yeniden bastığı leziz bir kataloğa sahip. Fortuna Records kataloğunda, 1970’lerin başında İsrailli müzisyen Grazia Peretz’in “Artık Sevmeyeceğim”, “Elveda Meyhaneci” ve “Arkadaş” gibi Türkçe klasikleri yorumladığı albümünün yeni baskısı da bulunuyor.

Kataloğundan tavsiye kayıtlar:
Grazia – Grazia (2013)
Mezare Israel Yekabtzenu – The Jazz Workshop (2014)
Aris San – Boumpam / Dam Dam (2016)

PAKAPIO_PAKAPIOCOMPILATION
Pakapi Compilation vol. 1

PAKAPI RECORDS
(Buenos Aires, Arjantin)

Guillermo M. Cerredo’nun kurucusu olduğu Arjantinli plak şirketi Pakapi Records, ağırlıklı olarak Güney Amerikalı sanatçı ve gruplara yer verdiği kataloğunda onlarca keşif de vaat ediyor. Tropikal ve psikedelik müziklerin farklı tür ve yaklaşımlarına odaklanan toplamaların yanı sıra, farklı coğrafyalardan grupları kesiştirdikleri özel kırkbeşlik serileri de takip edilesi. Geçtiğimiz yıl Perulu psikedelik rock grubu Shhjjjjjjj ve Ankara çıkışlı Hayvanlar Alemi’nin birer şarkısı bu seride yayınlanmıştı.

Kataloğundan tavsiye kayıtlar:
Pakapi Compilation vol. 1 (2013)
Sampieri & GMC – Sampieri & GMC (2015)
Bloque del Sur – Periferia (2016)

NAWA_THEDWARFSOFEAST
The Dwarfs of East Agouza – Bes

NAWA RECORDINGS
(Kahire, Mısır)

Mısırlı müzisyen ve prodüktör Khyam Allami’nin kendi albümünü yayınlamak üzere 2011 yılında kurduğu plak şirketi. İlk yıllarında Allami’nin kayıtlarının yayınlandığı etiket, 2014 itibariyle Arap dünyasından alışılmışın dışında kayıtlarla birlikte ilgi çekici bir hal aldı.Hem eski dönemlerden hem de yeni elektronik ve deneysel kayıtlar yayınlayan Nawa Recordings, son olarak Sam Shalabi, Alan Bishop ve Maurice Louca üçlüsünden oluşan ve önceki sayılarımızda Bant Mag. sayfalarında da yer verdiğimiz nefis grup The Dwarfs of East Agouza’nın albümünü yayınladı.

Kataloğundan tavsiye kayıtlar:
Khyam Allami – Resonance/Dissonance (2011)
Alif – Aynama-Rtama (2015)
The Dwarfs of East Agouza – Bes (2016)

Dosyanın tamamını okumak için buraya tıklayarak Bant Mag. No:58’e ulaşabilirsiniz.