Yüzünüzü derin derin yastığa gömmelik: Talk To Me

Yazı: J. Hakan Dedeoğlu

Yönetmenleri Danny ve Michael Philippou’nun uğruna bir DC filmi için gelen teklifi reddettikleri ilk filmleri Talk To Me için şimdiden yılın korku filmi yakıştırmaları yapılıyor. Hâlâ vizyonda, kaçırmayın.

Hangi zaman diliminde, hangi mekânlarda geçiyor?

Günümüz Avustralya’sındayız. 

İzlemeden önce bilinmesi gerekenler

-Yüzünüzü derin derin yastığa gömmelik, uzun zamandır yolunu gözlediğiniz “THE” korku filmi bu. 

Talk To Me Avustralyalı ikiz kardeşler Danny Philippou ve Michael Philippou Nun yazıp yönettiği ilk film. Kardeşler filmi çekmeden önce 6.5 milyondan fazla takipçiye sahip YouTube kanalları RackaRacka ile tanınıyordu.

-Film festivallerde çok ses getirdi ve ardından ciddi bir gişe başarısı sağladı. 

-Filmin IMDB puanı 7.2, Rotten Tomatoes’da ise yüzde 95’lik ortalamaya sahip. Korku severler bilir, bunlar kolay ulaşılır puanlar değil!

The Lord of the Rings fanlarını mutlu edecek bir isim, Miranda Otto da filmde. Ama asıl iş genç kadroda ve birçoğunun ilk oyunculuk denemesi. Başroldeki Sophie Wilde mesela, harika bir iş çıkarıyor ilk filminde.

Neyi anlatıyor?

Mia yakın zamanda annesini kaybetmiş, lise çağında bir genç. Okuldan ve civardan tanıdıkları bazı tipler mumyalanmış bir el aracılığıyla ruh çağırdıkları videoları sosyal medyada paylaşır. Gerçek olup olmadığını merak eden Mia ve arkadaşı Jade aralarına katılmaya karar verir. Korkutucu ama eğlenceli bir oyun olarak başlayan bu ruh çağırma seansları dehşet verici bir kapının aralanmasına sebep olur.  

İlk intiba

Philippou Kardeşler belki Jordan Peele ve Ari Aster gibi korku sinemasına yenilikçi bir yaklaşım getirmiyor ama klasikleşmiş elementlere taptaze ve güçlü bir soluk veriyor. Ruhlar âlemi, gıcırdayan ahşap döşemeler, kapının ardında kim var sorusu, hoplatan ruhlar vs artık aşırı tanıdıklaşan, klişe hâline gelen unsurlar. Philippou kardeşler bunun farkında ve bu unsurların çok daha iyi kullanılabileceğini düşünüyorlar belli ki. Spoiler veremem ama, yani, hani, bir sahne var ki gözlerini kapamadan izleyebilenler bana DM’den yazsın, bir tebrik emojisiyle yanıt vereyim.  

Ayrıca filmin afişlerinde, fragmanlarında de göreceğiniz mumyalanmış, ruh çağırmaya yarayan el çok güçlü bir korku ikonu. Bence Freddy, Annabelle, Chucky gibi ikonik korku figürleri arasında yer alacaktır. Hatta bu Talk To Me’nin en az üç devam filmi, iki de spin-off’u çekilir, iddiasına girerim. O elin hikâyesini öğreneceğiz! 

Söz konusu elden, sette başına bir şey gelir diye düşünerek toplam altı adet üretilmiş. Bir tanesini yönetmenlerden Danny Philippou kapmış tabii.

En çok neyi sevdin

Oyuncu kadrosu çok güzel. Genç ekip nefis seçilmiş. Sert bir giriş yapıp, bir süre dingin bir kasaba / gençlik hikâyesinde ilerlemesini de sevdim. Bir de tabii, sevmek doğru kelime değil ama yukarıda detayına giremediğim bir sahne var ki, vah ki vah, of ki of!

Modunu nasıl etkiledi?

Uykum kaçmadı. Çekseler de devam filmlerini izlesem, dedim. Philippou Kardeşler’in YouTube kanalına düştüm. Uzun zamandır sağlam bir korku izlememiştim, çok iyi geldi. Magarsus’un ikinci bölümünden sonra izledik. Film bitince Magarsus’a devam ettik. Talk To Me iyi hoş da Magarsus aşırı iyi! Ama o da başka bir yazının konusu.