Tam bağımsız bir Damien Jurado albümü: Reggae Film Star

Seattle’ın veteran folk müzisyeni Damien Jurado, Reggae Film Star isimli yeni albümünün yaklaşmakta olduğunu duyurdu. 24 Haziran’a tarihlenen albüm, Jurado’nun kendi plak şirketi Maraqopa Records etiketi taşıyor. Albüm haberi, yeni tekli “Taped In Front of A Live Studio Audience” ile birlikte geldi.

Kariyerine bundan 25 yıl önce Water’s Ave S. albümüyle başlayan Jurado, Rehearsals for Departure, Postcards and Audio Letters, Ghost of David, I Break Chairs,On My Way to Absence gibi dikkat çekici albümlere imza attı. Bunun yanında, adını 10. stüdyo albümü olan Maraqopa’dan alan plak şirketii Maraqopa Records’u da 2021’de kurdu. Reggae Film Star ise kendisinin 18. stüdyo albümü olacak. Bir söz yazarı ve besteci olarak sürdürdüğü kariyerinde bu kez prodüktörlüğü de bizzat üstlenmiş Damien Jurado. Bir önceki stüdyo albümünde de olduğu gibi kayıtlarda bas, gitar, klavye ve perküsyonda Josh Gordon ve Alex Bush eşlik ediyor kendisine.

Geçtiğimiz aylarda dinlediğimiz Damien Jurado parçaları “What Happened To The Class of ’65”  ve “Roger” da yaklaşan albümün akışında yer alacak. Kendisiyle özdeşleşen sade, sakin ve asla dinleyeni zorlamayan gitar tınılarıyla beraber temiz ve dingin vokali duyduğumuz bu parçaların ardından gelen “Taped In Front of A Live Studio Audience” neşeli ambiyansıyla albümün geniş bir renk skalası barındırdığına işaret ediyor. 

Son stüdyo albümü What’s New, Tomboy?’u 2020’de yayımlayan müzisyen, geçtiğimiz sonbaharda Alive’a verdiği röportajda pandemi döneminde yedi albüm yazıp kaydettiğini söylemişti. Şarkılarının büyük kısmına pentaloji ile internetten uzak kalmaya çabaladığı dönemde yeniden döndürdüğü vintage diziler ilham vermiş. Bakalım Reggae Film Star’da nasıl hikâyeler anlatacak.

Damien Jurado – Reggae Film Star kapak görseli ve şarkı listesi hemen aşağıda.

damien jurado kapak

Roger
Meeting Eddie Smith
Roger’s Audition
What Happened To The Class Of ’65?
Location, Undisclosed (1980)
Day Of The Robot
Ready For My Close Up
Taped In Front Of A Live Studio Audience
Whatever Happened To Paul Sand?
Lois Lambert
The Pain Of No Return
Gork Meets The Desert Monster

Yazı: Aybüke Ebinç