Tanıdık simalar ile psikedeliklerin macera dolu dünyası

Netflix orijinal yapımı Have A Good Trip: Adventures in Psychedelics belgeseli tanıdığımız simalar eşliğinde bizi psikedelik evrenlere götürmeye hazırlanıyor. Ad-Rock, Carrie Fisher, Sting, Adam Scott, Shepard Fairey, Rosie Perez, Ben Stiller, Nick Offerman, Sarah Silverman gibi isimlerle çıkacağımız yolculuklarda halüsinojenlerin eksilerine, artılarına, bilimsel verilerine, tarihsel serüvenine, geleceğine ve kültürel etkisine uzanan eğlenceli dakikalar bizleri bekliyor olacak. 

Ünlü oyuncu, komedyen ve müzisyenlerin deneyimleriyle de güzelleşen, bir nevi hikâyeler koleksiyonu olan belgeselin fragmanı da geldi. Görünen o ki, komik ve eğlenceli canlandırmalar ve trippy animasyonlar gözleri bir saniye bile ayırmadan izleyeceğimiz bir seyir vaat ediyor. Komediyi; sürreal bir evreni gerçek hayatla buluştururken harç olarak kullanma fikri iyi işlemişe benziyor. Çünkü “Psikedelikler depresyon, bağımlılık tedavisi ve kendi ölümlerimizle yüzleşmemize yardımcı olmada güçlü bir rol oynayabilir mi? Hepimiz aynı şeylerden mi yapılmışız? Aşk gerçekten ihtiyacımız olan tek şey mi? Ağaçlar konuşabilir mi?” gibi sorularla boğuşurken ihtiyacımız olan tek şey çoğu zaman biraz mizah olabiliyor.

Belgeselin yaratıcısı daha önce Lil’ Bush’un yönetmeni ve The Simpsons, Parks and Recreation ve A.P. Bio gibi önemli yapımların da kimi bölümlerinin senaristi olarak karşımıza çıkan Donick Cary. Bu yılki organizasyonu pandemi sebebiyle iptal edilen South By Southwest’e seçilen Have A Good Trip: Adventures in Psychedelics, 11 Mayıs’tan itibaren Netflix’te olacak.

Yazı: Işıl Saykan