Taptaze albümleriyle: BaBa ZuLa ve Islandman

%100 Studio’da yerli sahneden müzisyen ve gruplarla hayat bulan Lokalize serisinin 15 Şubat’taki buluşmasında psikedelik ve dans odaklı tınıların geçmişine ve bugününe şekil veren iki ekip, BaBa ZuLa ve Islandman sahneyi devralacak.

İki grup da taze yayınlanmış albümleriyle şu sıralar kulaklıklarımızı sıklıkla ziyaret ediyor. Gerek Türkiye’nin gerek farklı coğrafyaların geleneksel müziklerinden etkileşimlere şarkı yazımında yer veren BaBa ZuLa ve Islandman’in Cumartesi akşamki buluşmasının yer ve zaman sınırlarını ortadan kaldıracağı aşikâr.

BaBa ZuLa – Derin Derin

BaBa ZuLa’nın yerli psikedelik müzik sahnesi için ne ifade ettiğine dair onlarca içerik, makale, röportaj ve yazıya Bant Mag.’ın farklı yayınlarında yer verdik. Murat Ertel’in ZeN’le başlayan serüveninin devamında hayat bulan ve zamanla dünyayı etkisi altına alan BaBa ZuLa, yirmi yılı aşkın birikimiyle hayat verdiği son albümü Derin Derin’i İngiltere merkezli ünlü plak şirketi Glitterbeat Records etiketiyle yayınladı. Ekim 2019 çıkışlı albüm, geleneksel Anadolu enstrümanlarıyla elektronik unsurları karakteristik bir şekilde harmanlıyor ve bir kez daha BaBa ZuLa müziğinin evrenselliğinin altını çiziyor. Ertel’in efektlere boğulmuş ve hangi gezegene ait olduğunu bilemediğiniz elektronik saz melodileri üstüne işlenen hipnotik ritim ve vokallerle güçlü bir ambiyans sunan Derin Derin şarkıları, sahnede doğaçlamalarla çeşitlenmeye ve genişlemeye fazlasıyla elverişli.

Islandman – Kaybola

Farfara ile tanıdığımız Tolga Böyük’ün solo projesi olarak start alan ve yolculuğunun her durağında farklı bir ses dehlizinin içine kendini bırakan Islandman, kulüp müziğine eklektik bir yorum getiriyor. Dünyanın farklı uçlarından ses örneklemeleri, başka diyarların ritim ve melodileri Islandman’in usta işi prodüksiyonlarıyla aynı havuzda harmanlanıyor. Bu düsturla hayat bulan Kaybola, 2019’da plak; geçtiğimiz haftalarda da dijital olarak yayınlandı. Danimarkalı Music For Dreams plak şirketinden yayınlanan albüm, Islandman’in kozmik âleminde yankılanan tüm ilham kaynaklarına kapısını açıyor. Çok kültürlü, çok yönlü ve zihin açıcı fikirlerle bezeli Kaybola, Islandman’in çarpıcı canlı performans enerjisini de ustalıkla yansıtıyor. 2018’de prestijli Montreaux Caz Festivali’nden “Yetenek Ödülü” ile ayrılan üçlü, nitelikli dans maratonuna davet ediyor.

15 Şubat’ta gerçekleşecek Lokalize: BaBa ZuLa & Islandman konserinde performanslar öncesi ve sonrasında DJ kabini de Gülbaba Music ekibinden tanıdığımız Ahmetjah ve Dr. Lokmann’ın dünyanın dört bir yanından topladıkları kozmik tınılara emanet. Yoğun bir psikedeliyle kavrulacağınız etkinliğin detayları için sizi buraya alalım.