Teftiş: 77 Bombay Street @ Babylon İstanbul Konseri // 20 Mart 2014

Geçtiğimiz hafta Garanti Caz Yeşili kapsamında Mart ayı konuğu olarak izlediğimiz Of Montreal’den sonra yine Caz Yeşili durağı olan Babylon İstanbul’da bu kez 77 Bombay Street’i dün gece izledik. 

İsviçre’li Buchli kardeşler Matt, Joe, Esra ve Simri aile müziği olma özelliği taşıyan folk-rock tınılarını bir araya getirdikleri 77 Bombay Street baharın yavaş yavaş kendini gösterdiği şu günlerde ülkemizi ziyaret ettiler. Çocuklukları boyunca Avrupa’nın çeşitli yerlerinde gezinen grup Avusturalya’daki güzel günlerine ithafen orada yaşadıkları sokağın adını gruba verme kararı almış. Manevi bağlarının ne kadar sıkı olduğunu anlatmak için daha fazla örneğe gerek yok herhalde. Müziği seven ve onunla beslenen bir grup olduğunu daha ilk sahneye çıktıklarında sahip oldukları ve izleyiciye de geçirmeye başardıkları o yüksek enerjiden kolayca anlamak mümkün. Sahne de olduğu her anın sonuna kadar tadını çıkaran 77 Bombay Street eğlenmeyi ve eğlendirmeyi seven bir grup.

İlk çıkışını Up In the Sky albümüyle yapan grup, bu albümden  47 Millionaires, Long Way, Up in the Sky, I Love Lady Gaga gibi şarkılarını seslendirmeyi ihmal etmedi.  Aynı zamanda kardeşlerden Bas gitarist Simri’nin rüyasında gördüğü fantastik kent Oko’dan esinlenerek çıkan ikinci albüm “Oko Town” grubun 60’lara hayranlığını daha çok yansıtmaya çalıştığı Low on Air, Rainbow, Follow the Rain şarkıların ön plana çıktığı bir albümdü grupta konser boyunca iki albümünü de kaynaştırmaktan kaçınmadı.

47 Millionaires singlenın kapağında etkileyici bir görüntü vermeye çalışan grup o günden bu yana üniformalarını eksik etmiyor. Böyle bir imaj çok gerekli mi emin olmasam da grup enerjisini desteklediğini düşünüyor olmalı. Oysa ki saf enerjiyle ve Orta Avrupa’nın güneyinden gelen sıcaklıkları zaten yeterince yüksek.

Bir sonraki Caz Yeşili konuğu efsane caz gruplarından Headhunters’ın 3 Nisan’da Babylon’a konuk olacağını da unutmayalım!