Teftiş: Yeni albümler

Taptaze albümlerden hazırladığımız Bant Mag. kılavuzu geldi.

Yazı: Cem Kayıran – İllüstrasyon: Ethem Onur Bilgiç

pjimage (23)

Interpol – Marauder
(Matador)

Dört yıllık aranın ardından geri dönen Interpol, Marauder albümüyle şarkı yazarlığında olgunluk dönemine girdiğinin sinyallerini belirgin şekilde veriyor. Senelerdir grubun yeni bir Turn on the Bright Lights yapmasını bekleyen Interpol dinleyicileri için yine bir ters köşe olarak tanımlanabilecek Marauder, Dave Fridmann’ın prodüktörlüğünde grubun benzer tınılar ve seslerle farklı bir anlatıya doğru yelken açışını da belgeliyor. Interpol diskografisinin en kendine has çalışmalarından biri olduğu aşikar.

Sarah Davachi – Gave In Rest
(Ba Da Bing Records)

Geçtiğimiz bir yılı rönesans müzikleri üzerine çalışarak ve kendi paletine yeni şarkı yapıları ve formlar kazandırarak geçiren Sarah Davachi, baştan sona üzerinize büyüyen ağır bir ruh hali olarak duvarlara çarpan bir ses bütünüyle karşımızda. Gave In Rest, günümüzün en özel bestecilerinden birinin ses ve sessizlik arasında kurduğu sıra dışı ilişki üzerine inşa edilmiş. Her çalışmasıyla yeni keşiflere yelken açan Sarah Davachi, Gave In Rest’le önümüzdeki sonbahara sıklıkla eşlik edecek gibi görünüyor.

https://www.youtube.com/watch?v=xjxqmQqyfeg

Yves Tumor – Safe In The Hands of Love
(Warp)

İlk albümü Serpent Music’le gönlümüzü kısa sürede fethetmeyi başaran Yves Tumor, Warp etiketiyle yayınladığı Safe In The Hands of Love’la prodüksiyon ve şarkı yazım alışkanlıklarının ne denli sınır tanımadığını gözler önüne seriyor. On şarkılık albüm, adeta müzik tarihinin çeşitli duraklarında bekleyerek ilerliyor ve ambient, noise, R&B, alternatif rock gibi sulara dalarak puzzle’ı tamamlıyor. Yves Tumor, aklına eseni yapma cesaretini korkusuzca gösterdiği Safe In The Hands of Love’la ilk albümünün yarattığı beklentilerin altında kalmıyor ve kapsama alanı sonsuzluğa uzanan bir müzikal dünyanın kapılarını aralıyor.

Bu albümleri de atlamayın:

pjimage (22)

The Chills – Snow Bound
(Fire Records)

Jungle – For Ever
(XL Recordings)

Low – Double Negative
(Sub Pop)

Yükleniyor...