Kutu oyunundan ekrana: Terraforming Mars

Yazı: Deniz Özöztürk

Ekolojik çöküş, sınıf mücadelesi, sömürgecilik gibi temaların işlendiği Terraforming Mars isimli stratejik kutu oyunu, ekran uyarlamasıyla dönüyor. Video oyunları, kutu oyunları, manga ve çizgi romanların film ve televizyon adaptasyonlarını yapmak amacıyla yakın zamanda hayata geçen Cobalt Knight adlı yapım şirketi geçtiğimiz günlerde, paylaşıldığı 2016’dan bugüne dek 1.5 milyondan fazla alıcı bulan Terraforming Mars’ın film haklarını satın aldı.

Oyuncularının, çeşitli kaynaklar ve teknolojiyi kullanarak Mars’ı yaşanabilir hâle getirmeye çalıştığı Terraforming Mars hikâyesine göre 2400’lü yıllarda insanlık, kırmızı gezegen Mars’a taşınmaya başlıyor. Bir şirketin sponsorluğunda gezegenin ısısı yükseltiliyor, solunabilir bir atmosfer yaratılıyor ve büyük su kaynakları açılıyor. Türümüz için yepyeni bir yaşam inşa ediliyor.

Ekran uyarlamasının yapımcılığını üstlenen Cobalt Knight’ın kurucuları: Sonic The Hedgehog oyunda da parmağı bulunan Kaminski ve çoğunlukla televizyon için proje geliştiren Knox. Kaminski, Deadline’daki açıklamasında Terraforming Mars’ın müthiş bir hikâye anlatma potansiyeli olduğunu ve konu ettiği mücadeleyle benzersiz bir insanlık draması içerdiğini söylüyor. Kutu oyununu geliştiren Fryxgames’in CEO’su Enoch Fryxelius da Terraforming Mars’ın herhangi bir bilim kurgu oyunundan çok daha fazlası hatta insanlık için çok uzakta olmayan bir gelecek vizyonu olduğu görüşünde. 

Meraklılarına, Terraforming Mars’ın 2018’de, geliştiriciliğini Twin Sails Interactive’in üstlendiği, aynı adlı bir video oyun versiyonunun da yayımlandığını hatırlatalım.