The Avalanches ve kozmik aşk

Avustralya’dan, damarlarında groove akan prodüktör ve müzisyen kolektifi The Avalanches, dört yıl aradan sonra gelerek We Will Always Love You adlı yeni albümünü duyurdu. Grup en son haziran ayında, 90 yaşındaki gökbilimci Frank Drake ortaklığıyla Arecibo kodunu dijitalleştirerek bir şarkıya dönüştüreceği haberiyle gündemimizdeydi.

Yeni albüm 2016 tarihli Wildflowers’ın devamı niteliğinde, çıkış tarihi henüz belli değil ama Jonathan Zawada tarafından tasarlanan albüm kapağı paylaşıldı. 

Kapakta, NASA tarafından 1977 yılında uzayda çeşitli lokasyonlara gönderilen ve içinde farklı kültürlerin yöresel şarkıları, bazı konuşma ve ses kayıtları ile çeşitli klasik müzik eserlerini barındıran The Golden Voyager Record derlemesinin kreatif direktörü Ann Druyan’ı görüyoruz. The Avalanches, Druyan’ın kozmik aşk hikâyesinin müziklerine nasıl ilham verdiğini şöyle anlatıyor: “Albümün ölümsüz titreşimli, sonsuz aşk temasına uygun olarak; Ann’in görüntüsü bir spektograftan geçirildi, sese dönüştürüldü ve tekrar geri döndü. Görüntü, keşfetmeniz için müziğin derinliklerinde bir yerlerde saklı.” We Will Always Love You önümüzdeki hafta ön sipariş için hazır olacak ve albüme ilişkin daha fazla ayrıntı da o zaman paylaşılacak. The Avalanches’ın bu yıl yayımladığı Jamie xx, Neneh Cherry, Calypso ve Mick Jones ortaklıklarının da yoldaki albümde yer almasını bekleyebiliriz.

2000 çıkışlı efsane ilk albüm Since I Left You, geçtiğimiz haftalarda hazırladığımız, 2000’lerin aykırı pop sularında yüzen 20 ilk albüm listemizde de kendine yer bulmuştu. 

Yazı: Bensu Arslan