The Away Days yeni klibiyle karşımızda: “Calm Your Eyes”

Yerli sahnenin en üretken gruplarından The Away Days, ilgi çekici ve düşündürücü kliplerine bir yenisini daha ekledi. Bu sene yayınlanan THIS isimli EP’de yer alan “Calm Your Eyes” için Elif Kalkan’ın çektiği klip, LGBTİ bireylerine adanmış. Gruptan Can Özen, sorularımızı yanıtladı.

Bize biraz klibin hazırlık sürecinden bahseder misin? Yönetmenliğini Elif Kalkan üstlenmiş “Calm Your Eyes”ın, The Away Days fikir olarak, teknik olarak ne kadar dahil oldu bu çalışmaya
Fikir olarak bu temayı The Away Days olarak biz istedik. Daha doğrusu farklılıklara ve özellikle LGBTI bireylerine adamak istediğimiz bir klip yapmak istiyorduk. Daha sonra Elif Kalkan ile iletişime geçtik. Kendisi bu fikrimizi daha filmsel bir şekilde senaryolaştırdı ve teknik olarak da tamamen kendisi ve ekibi ile yaptı.

Video kliplere her zaman önem veren, özen gösteren bir ekip olduğunuz aşikar, “Calm Your Eyes” da verdiği mesajla akıllarda yer edecek cinsten bir klip. Sizi bu mesajı görselleştirme konusunda tetikleyen ne oldu?
Biz aslında hiç bir zaman mesaj verme kaygısı içinde değildik. Müziğimizde de bu yok fakat bu sefer ele aldığımız konu mesajdanda öte hayatın kendisi diye düşünüyoruz. Ve insanların bunu farketmesi, bunun ne kadar doğal ve gerçek olduğunu görebilmesiydi hedefimiz. Umarım bazı ön yargıları kırabiliriz artık.

Bir de son olarak, THIS isimli EP’nizi takiben sizden neler beklemeliyiz? Daha uzun soluklu bir kayıt ya da konser, turne programları var mı?
Şu an ilk albümümüzün kayıtlarına başladık. Oldukça uzun ve yorucu bir dönem olacak bizim için. Yine de konserlere devam ediyoruz. Bu cumartesi Sokak Sahne’de. 8 Temmuz’da ise Istanbul Caz Festivali kapsamında Moda Sahnesinde konserimiz var.