The Cure’da yol ayrılığı

The Cure basçısı Simon Gallup, Facebook hesabından yaptığı duyuruyla gruptan ayrıldığını açıkladı. Kısa bir mesaj paylaşan Gallup, bu kararı kolay bir şekilde almadığını söyledi ve The Cure’a bundan sonrası için şans diledi.Solist Robert Smith’in ardından en uzun süre The Cure kadrosunda bulunan müzisyen olan Gallup, ekibe ilk olarak 1979’da, çıkış albümü Three Imaginary Boys’un ardından katılmıştı. Takip eden 3 yılda, The Dark Trilogy olarak bilinen albüm üçlemesinde (Seventeen Seconds, Faith ve Pornography) ve sahnede bas gitarın yanı sıra yer yer klavye de çalarak kayıtlara katkı sağladı. 1982’de turne sırasında Fransa’nın Strasbourg şehrinde Robert Smith’le yaşadığı anlaşmazlıklar sebebiyle (bir bardaki hesap üzerinden tartıştıkları biliniyor) ekipten ayrıldı. O dönem klavyeci Matthieu Hartley ile Fools Dancing grubunu kurdu. Ama dönüşü uzun sürmedi.

1984’te Smith’in davetiyle yeniden The Cure’a katılan Gallup, o gün bugündür ekibin bir parçası. 1992’de sağlık sorunları sebebiyle katılamadığı Wish turnesi dışında The Cure’un tüm kayıtları ve canlı performanslarında yer aldı. 

15 Ağustos Cumartesi günü yaptığı ayrılık duyurusunun ardından henüz The Cure tarafından konuya ilişkin bir açıklama gelmedi. Facebook’taki paylaşımının altına hayranlarının ayrılığın sebebine yönelik sorularına verdiği yanıtta “Artık ihanetlerden bunaldığını”na dikkat çekti Gallup.