The Doors’tan Roger Waters’a, 10 Eddie Vedder düeti

90’larda devasa sahne konstrüksiyonlarından seyircilerin üstüne atlayan, bir dönemin, janrın yüzü ve sesi olmuş Pearl Jam solisti Eddie Vedder tam 55 yaşına girdi. Vedder’ın aralarında The Doors, Johnny Depp, Roger Waters, Cat Power gibi isimlerin de bulunduğu 10 nefis düetini, müzisyenin yeni yaşı sebebiyle hatırlıyoruz.

The Doors & Eddie Vedder – Roadhouse Blues

1993 yılında Rock’n Roll Hall Of Fame’e katılan The Doors, söz konusu olayın kutlama gecesinde seneler sonra üç şarkıyı seslendirmek üzere sahne alıyordu. Vokalde Jim Morrison’ın boşluğunu doldurma görevi de Eddie Vedder’a aitti!

Kings Of Leon & Eddie Vedder – Slow Night, So Long

Kings Of Leon’un 2007’deki Lollapalooza konserinde hayranlarına büyük bir sürprizi vardı. “Slow Night, So Long” şarkısında sahneye Eddie Vedder davet edildi ve Vedder, Followill kardeşlerin arasında iki tefi paramparça ederek ekibe eşlik etti!

Roger Waters & Eddie Vedder – Comfortably Numb

Sandy Kasırgası’nın ardından yardım toplamak için düzenlenen konserde, Roger Waters sahneye davet ettiği Eddie Vedder’la bir Pink Floyd klasiğini seslendirmişti: “Comfortably Numb”

Bruce Springsteen & Eddie Vedder – Highway To Hell

Bugüne dek birçok efsaneyle sahne alan Eddie Vedder, 2014’ün şubat ayında Avustralya’nın Brisbane şehrinde gerçekleşen Bruce Springsteen konserinin de sürpriz konuğuydu. Vedder, Springsteen’e “Highway To Hell” parçasında vokallerinin yanısıra ışıklı bir tefle de eşlik etti.

R.E.M. & Eddie Vedder – It Happened Today

2011 yılında yayınlanan R.E.M. albümü Collapse Into Now‘ı iTunes üzerinden önceden sipariş eden kullanıcılara teşekkür olarak MP3 formatında verilen “It Happened Today”de Eddie Vedder ekibe eşlik ediyordu. Şarkı sözlerinin olmadığı, yalnızca melodik kısımlarda Michael Stipe’a eşlik eden Vedder, üçlünün Hall Of Fame gecesinde de “Man On The Moon” şarkısında sahne almıştı.

Johnny Depp & Eddie Vedder – Society

2010 yazında Amerika’da gerçekleşen bir Eddie Vedder konserinde ünlü oyuncu Johnny Depp, “Society” şarkısında kendisine eşlik etmek üzere sahnedeydi.

Cat Power & Eddie Vedder – Tonight You Belong To Me

1926 yılında Billy Rose ve Lee David tarafından yazılmış olan “Tonight You Belong To Me” şarkısını bugüne dek Fiona Apple, The Bird And The Bee ve nice isimden dinlemiştik. 2011 yılında yayınlanan Eddie Vedder albümü Ukulele Songs‘ta da söz konusu şarkı, Cat Power eşliğinde yer alıyordu.

Queens Of The Stone Age & Eddie Vedder – Little Sister

Yine bir Lollapalooza Festivali’ndeyiz. Fakat bu sefer Şili’de 2013 yılında düzenlenen Lollapalooza. “Little Sister” şarkısında Queens Of The Stone Age’e eşlik eden Vedder, bu kez elinde bir tefle değil; bir cowbell’le sahnede!

The Strokes & Josh Homme & Eddie Vedder – Mercy Mercy Me

Queens Of The Stone Age demişken Vedder’ın Josh Homme’la birlikte yer aldığı bir başka düeti hatırlayalım. Bu kez Josh Homme davullarda ve The Strokes üyelerine Eddie Vedder’la bir Marvin Gaye cover’ında eşlik ediyor. “You Only Live Once” single’ının B yüzünde yer alan şarkı, “Mercy Mercy Me”.

Neil Young & Mike McCready & Eddie Vedder – Long Road

Birçok Pearl Jam konserinin kapanışında grubu Neil Young klasiği “Rockin In The Free World”ü çalarken duymanız mümkün. Aşağıdaki video’da Vedder ve Pearl Jam gitaristi Mike McCready’ye, 1996 yılında yayınlanan Dead Man Walking soundtrack’inde yer alan “Long Road” parçasını çalarken klise orguyla eşlik eden isim de Neil Young.