“The Irregulars”dan hareketle 8 unutulmaz Sherlock Holmes dizisi

Netflix’in 26 Mart’ta yayına girecek Sherlock Holmes adaptasyonu The Irregulars’dan yeni bir fragman yayımlandı. Sir Arthur Conan Doyle’un yıllardır çeşitli dizi ve filmlere ilham olan dünyasında bu sefer daha mistik ve karanlık bir yolculuğa çıkıyoruz.Dizi, adını orijinal kitaplardaki Baker Street Irregulars isimli çeteden alıyor. Londra caddelerinde dolaşan, sorunlu bir grup gencin doğaüstü ve karanlık güçleri yenmek için Sherlock Holmes ve yardımcısı Dr. Watson’la işbirliği konu ediliyor. Sherlock ve Dr. Watson geri planda kalacak, daha ziyade bu genç çetenin yaşadığı gizemli maceralar ekranlara gelecek.

The Irregulars’ın başkarakteri, küçük kardeşini kurtarmak için savaşan bir kadın lider ve anlaşılan bu tesadüfi değil. Yaratıcı Tom Bidwell; gerek Holmes’un, gerek Irregulars’ın hikâyelerinde erkek karakterlerin egemen olduğunu düşünmüş ve bilinçli olarak bu seçimi yapmış. Dizi Viktorya dönemi İngiltere’sinde geçse de modern izleyici kitlesine uygun bir atmosfer ve karakter dili yaratıldığı söyleniyor. Ayrıca diğer uyarlamalardan farklı olarak, her şeyin daha karamsar ve ürkütücü bir yönde ilerlediğini görecekmişiz.

Sherlock Holmes efsanesinin gerek sinema, gerek televizyon dünyasında sayısız adaptasyonu mevcut. The Irregulars’dan hareketle, unutulmaz olan bazılarını analım istedik.

8 unutulmaz Sherlock Holmes dizisi
Sherlock (BBC)

Benedict Cumberbatch’in hayat verdiği Sherlock karakterine Dr. Watson rolüyle Martin Freeman eşlik ediyor. Günümüzde geçen yapım, 4 sezon sürdü ve global çapta büyük bir hayran kitlesi edindi. Final bölümü 2017’de yayımlansa da, dizinin devam edeceğine dair haberler her yıl gündeme gelmekte.

Sherlock Holmes (ITV Granada)

1984-1994 arası 7 sezon süren dizi, Sir Arthur Conan Doyle öykülerinin en kapsamlı adaptasyonu. Ünlü dedektifi Jeremy Brett canlandırmaktaydı. Aktörün ani vefatıyla, bazı öyküler ekrana yansıyamamıştı.

Meitantei Holmes (TV Asahi)

Tüm karakterlerin köpek olduğu bu animede Sherlock Holmes, asistanı Watson, ev sahibi Bayan Hudson ve Müfettiş Lestrade gizemleri çözmek için birlikte çalışmakta. 1984’te yayınlanan ve tek sezon süren yapım toplam 26 bölümden oluşuyor.

Elementary (CBS)

Yine 7 sezon süren ve Amerika’yı mesken tutan polisiye drama, karakterlerin günümüze uyarlanmasıyla oluşturulan modern bir soluk. 2019’da final yapan dizide, Sherlock Holmes rolünde Jonny Lee Miller, Dr. Joan Watson rolünde ise Lucy Liu oynamaktaydı.

Miss Sherlock (Hulu & HBO Asia)

Japonya’dan çıkan bir başka Holmes dizisi ise 2018 yapımı Miss Holmes. Tokyo’da yaşayan Sara Shelly “Sherlock” Futaba ve Dr. Wato-san Tachibana, olağanüstü gözlem ve akıl yürütme becerileri ile harekete geçiyorlar.

The Adventures of Sherlock Holmes and Dr Watson

Sherlock Holmes, Rusya topraklarında da oldukça popüler; uyarlamaların 40 seneden bu yana sadık bir hayran kitlesi var. En meşhuru ise 1979’da başlayıp 1986’da sona ermiş TV filmlerinden oluşan The Adventures of Sherlock Holmes and Dr Watson.

Murder Rooms: Mystries of the Real Sherlock Holmes (BBC)

Bu sefer Holmes’un yaratıcısı Sir Arthur Conan Doyle yakın planda. 6 bölümlük mini dizide, Doyle yanına Dr. Joseph Bell’i alarak, gerçek dünyadaki vakaları yarattığı dedektifin gözünden çözmeye çalışıyor. Başroller Charles Edwards ve Ian Richardson’ın.

Sherlock Holmes in 22nd Century (ITV)

Sherlock Holmes in 22nd Century ise, Sherlock Holmes’un gelecek yüzyılda hayata döndürüldüğü bir animasyon dizi. Bir Emmy adaylığı da bulunan yapım, 1999-2001 yılları arasında yayımlandı ve 2 sezon sürdü.

Yazı: Elif Acun