The KLF hakkında bilinesi 10 şey

Zoo Records’ın kurucusu, Echo & The Bunnymen’in menajeri, Liverpoollu grup Big In Japan’in gitaristi Bill Drummond ve yine Drummond’ın menajerliğini üstlendiği Brilliant grubunun gitaristi Jimmy Cauty’nin hayat verdiği The KLF, yakın dönem müzik tarihinin çok özel hadiselerinden biri. Popüler müzik endüstrisinin dayatmalarını, çeşitli gerilla hareketler ve “sonik korsanlık” olarak adlandırılan, şarkılarındaki sampling kullanımıyla yıkan grup; 80’lerin sonları ve 90’ların ilk yarısına sağlam izler bıraktı.

Serüveni kimi uzun molalar ve form değişiklikleriyle bugüne kadar uzanan The KLF’in, 2017’deki geri dönüşünü konu eden Welcome to the Dark Ages, geçtiğimiz haftalarda erişime açıldı. 2021 boyunca bir derleme albüm serisi yayımlayacağını da duyuran ikilinin 35 yıla yaklaşan kariyerinden önemli satır başları ve dönüm noktalarını hatırlamak için doğru zaman.

-1987’de Londra’da kurulan grup, Bill Drummond (King Boy D) ve Jimmy Cauty (Rockman Rock) ikilisinden oluşuyor. Kendilerine The Justified Ancients of Mu Mu, the JAMs, the Timelords gibi farklı isimler de verdiler. Avangart ve tabuları yıkan prodüksiyon anlayışıyla The KLF, kalabalık dinleyici seslerinin sample’landığı stadium house ve ambient house gibi türlerin öncü gruplarından biri olarak anılıyor.

-Anarşik yaklaşımıyla ana akım müzik sektörüyle alay eden ve bu sektörün dayatmalarını eleştiren The KLF, müziğiyle olduğu kadar duruşunun altını dolduran kampanya ve eylemleriyle de biliniyor.

-İkilinin The Justified Ancients of Mu Mu adıyla yayımladığı ilk teklisi “All You Need Is Love”, birçok açıdan yakın dönem müzik tarihinin önemli duraklarından biri. AIDS salgını ve medyanın bu krizi ele alış biçimine değinen parça, The Beatles, Samantha Fox ve MC5 gibilerinden izin alınmadan kullanılmış sample’lar barındırıyor. “Sonik korsanlık” meselesi, bu parçanın da yer aldığı ilk albüm1987 (What the Fuck Is Going On?)ile büyüyerek devam etti. Albümde izin alınmadan sample’lanan ABBA, Copyright Protection Society’den albümün toplatılmasını ve imha edilmesini talep etti. İsveç’e gidip ABBA’yla konuyu masaya yatırmak isteyen Drummond ve Cauty, Stockholm’deki stüdyonun kapısından içeri alınmadı. Bu girişimden sonuç çıkaramayacağını anlayan ikili, ülkesine dönmeden önce İsveç’te bir arazide albümün 500 kopyasını yakarak bir protesto gerçekleştirdi. Bu sırada çekilen bir fotoğraf, ekibin The Timelords ismiyle yayımladığı best of albüm “The History of the Jams”in kapak görseli oldu.

-Aynı yıl Whitney Houston’ın “I Wanna Dance With Somebody”sini Shaft ve Mission: Impossible müzikleriyle harmanlayan “Whitney Joins The JAMs” teklisi yayımlandı. Bu, grubun bağımsız plak şirketi KLF Communications’tan yaptığı ilk yayın. KLF’in açılımına da dikkat çekmek gerek: Kopyright Liberation Front.

-Grubun The KLF kapsamında gerçekleştirdiği önemli faaliyetlerden biri The Manual: How To Have A Number One The Easy Way ismini verdikleri rehberi yayımlamak oldu. Doctor Who tema müziğini sample’ladıkları “Doctorin’ the Tardis” şarkısını (İngiltere listelerinde zirve görmüştü) örnek olarak benimseyen metin, müzik endüstrisinin kodlarını kırıyor ve pop müzik piyasasında altın madalya kazanmanın kolay yollarını gözler önüne seriyordu. Tamamını buradan okuyabilirsiniz.

-1992 Brit Ödülleri. The KLF denince akla gelen ilk performans muhtemelen. Ipswich çıkışlı crust punk grubu Extreme Noise Terror’ı yanına alıp sahneye çıkan grup, 90’ların başına damga vuran “3 a.m. Eternal” parçasının fazlasıyla gürültülü bir versiyonunu çaldı. Performansın sonlarında ellerine makineli tüfekler alan grup üyeleri, boş mermilerle seyircilere “ateş açtı”. Grubun törenin after-party’sine ölü bir koyun bırakıp mekândan ayrıldığı ve kazandıkları BRIT ödülünü Stonehenge anıtının yakınlarına gömdükleri biliniyor. Törenin ardından grubun basın sözcüsü tarafından “The KLF artık müzik piyasasını terk etti” açıklaması yapılmıştı. Mayıs ayında tüm KLF Communications kataloğunun imha edildiği açıklandı.

-Bu her ne kadar bir “final” gibi gözükse de The KLF aralıklı olarak üretimlerini, her zamanki gibi farklı isimler altında sürdürdü. K Foundation, The One World Orchestra, 2K gibi isimlerle. 1994’te K Foundation adıyla yaptıkları “para yakma eylemi” bir kez daha gündeme gelmelerine sebep oldu. Albüm satışlarından kazandıkları 1 milyon sterlini, İskoçya’daki Jura adasında ateşe veren ikilinin bu eylemi, sıklıkla çalıştıkları Gimpo tarafından kayıt altına alındı. BBC2’da The Late Late Show’a konuk olan Drummond ve Cauty, neden böyle bir protesto yaptıklarına detaylı açıklamalar getirmişti. “Parayı istiyorduk ama onu yakmayı her şeyden çok istiyorduk” diyen The KLF üyelerinin röportajına ve eylemden görüntülere buradan ulaşabilirsiniz.

-23 Ağustos 1994 tarihinde 1 milyon sterlini yakan The KLF, bu olayın 23 yıl sonrasında, 23 Ağustos 2017 gece yarısını 23 saniye geçe, Liverpool’daki News from Nowhere isimli kitapçıya geldi. Bir dondurma minibüsüyle! İkili, bu kez yazdıkları bir roman üçlemesiyle karşımızdaydı. Daha önceki üretimlerinde de işledikleri, 23’ün gizemli bir sayı olduğuna dair efsaneyi merkezine alan 2023: A Trilogy romanı. Bir kez daha The Justified Ancients of Mu Mu ismini kullanıyorlardı. Kitapta yine popüler müzik endüstrisinin arka sokaklarını aydınlatan kimi nüanslar dikkat çekiyordu. The KLF’e göre, sektörde çok fazla “ödünç alma” vardı; ama yeterli miktarda “hırsızlık” yapılmıyordu.

-Kitap lansmanını üç günlük Welcome To The Dark Ages festivali takip etti. Grup tarafından “gönüllüler” olarak isimlendirilen 400 kişilik fan kitlesinin eşliğinde çeşitli paneller ve performanslar gerçekleştirildi. Bir pop grubu olarak değil, sektörün cenaze kaldırıcısı olarak geri döndüklerini söylüyordu ikili. Bu anlamda birçok tartışmayı da beraberinde getiren bir kampanyayı yeniden canlandırdılar. İlk olarak 1997’de bahsettikleri, “People’s Pyramid”. Ölü insan artıklarından yapılmış tuğlalarla oluşturulacak bir piramit. Bu sürece bir de isim koymuşlardı: MuMufication. 7 metre yüksekliğinde (23 fit) olması planlanan yapı için 2023’e kadar kalıcı bir mekân bulma hedefi koydular. Hayallerindeki piramit için 34.952 tuğlaya ihtiyaç duyduklarını açıkladılar ve şimdiye dek 3 bin kişi MuMufication’a kayıt oldu. Paul Duane’in festivali konu eden belgesel Welcome To The Dark Ages, geçtiğimiz haftalarda yayımlandı. 1 saatlik belgeseli satın alarak ya da kiralayarak izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

-The KLF, 2021’e 80’ler ve 90’lar arşivini yeniden canlandırarak girdi. Grubun 1994’te yok ettiği kayıtları, ilk kez streaming servislerinde yerini aldı. Şarkıların yanı sıra grubun müzik klipleri de YouTube’da erişime açıldı. Bu dönüşe birlikte altı bölümlük bir derleme serisi de duyuruldu. İlk halka Solid State Logik 1, 1 Ocak 2021 günü yayımlandı. Serinin ikinci yayını olan 12 şarkılık Come Down Dawn da geçtiğimiz hafta aramıza katıldı. Aşağıdan dinlenebilir.


Yükleniyor...