“The Man Who Fell to Earth” uyarlamasının başrolü belli oldu

David Bowie’nin kariyerindeki ilk başrol deneyimi olan 1976 yapımı The Man Who Fell to Earth’ün dizi uyarlaması 2019’dan bu yana gündemde. Dizinin başrolünde kimi izleyeceğimiz de belli oldu.

Hulu, film ve senaryonun televizyon haklarını yıllarca elinde buundurdu. Bu süre zarfında proje için bir adım atmamasının ardından haklar iki sene önce CBS All Access’e geçmişti. CBS, özgün olduğu kadar aslını da takip edecek bir The Man Who Fell to Earth  uyarlaması için gaza bastı.

Dizinin, filme nazaran, Walter Tevis’in aynı isimli (Türkçe çevirisi 224 sayfa uzunluğunda olan) romanına daha fazla bağlı kalacağı vurgulanıyor.

Chiwetel Ejiofor başrolde

12 Years A Slave’deki performansıyla akıllara kazınan İngiliz aktör Chiwetel Ejiofor, The Man Who Fell to Earth’ün dizi uyarlamasında başrolde. Yürütücü yapımcılar Alex Kurtzman ve Jenny Lumet, Ejiofor hakkında, “Chiwetel’in sahne, televizyon ve sinemada yaptığı işlerdeki cesareti ve kalitesi bu rolde ona güvenmemiz için gerekli taahhüdü sağladı. O bizim hayal edebildiğimiz ve edemediğimiz milyonlarca özelliğe sahip bir aktör.” diyor. 

1963 yılında Amerikalı ünlü bilim kurgu yazarı Walter Tevis’in yazdığı The Man Who Fell to Earth’ün film uyarlaması 1976’da Berlinale’de Altın Ayı için yarışmıştı. Nicolas Roeg yönetmenliğinde David Bowie’nin Thomas Jerome Newton’ı canlandırdığı film, dünyanın bir çeşit evrim sürecinden geçtiği zamanlarda gezegene gelen ve dünyalıların kaderini belirlemek için kendi geçmişiyle yüzleşmek zorunda kalan bir uzaylıyı konu alıyor.

Son dönemde yankı uyandıran bir diğer Walter Tevis uyarlaması da Netflix’in hit dizisi The Queen’s Gambit olmuştu.

Yazı: Ant Arın Şermet