The Office için geri dönüş yolu kapalı

The Office geri dönüyor!”, The Office geri dönebilir…”, “Ekip yeniden bir arada!” gibi başlıklar son yıllarda belli aralıklarla gündeme geliyor. Finalinin üzerinden yıllar geçse de streaming servislerinin en çok izlenen yapımları arasında yer almaya devam eden dizinin geleceğine dair içinde bir parça da olsa umut taşıyanların kalbini kıracak son güncelleme, B.J. Novak’tan geldi.

NBCUniversal yetklisi Bonnie Hammer, şu sıralar ABD’de dizinin yayın haklarını elinde bulunduran Peacock platformunun bir numaralı hedefinin The Office dizisini, orijinal ekibi buluşturarak geri döndürmek olduğunu söylemişti. Michael Scott’ın gözdesi stajyer ve girişimci Ryan Howard’ı canlandıran ve aynı zamanda dizinin senarist, yapımcı, yönetmen kadrosunda da yer alan B.J. Novak, Deadline’a verdiği röportajda The Office reunion ihtimalinin söz konusu olmadığına dikkat çekti: “Herkesi bir araya getirmeniz imkânsız, o gemi çoktan kalktı.”

Röportajda kontratlarla ilgili durumlara hiç takılmadan, The Office’in ABD versiyonunun ruhsal olarak yaratıcısı Greg Daniels’a ait olduğunu; onun da bu konuda bir adım atmayacağına dair görüş bildirmiş Novak. Yine de bir gün bu girişim yapılacaksa, kararın finansal filtrelerle değil sanatsal filtrelerle alınması gerektiğine inanıyor: “Bugün yapılacak bir The Office spin-off’unun maddi kaygılardan uzak olmayacağından endişe duyuyorum.”

Bu görüşünü sohbetin ilerleyen kısımlarında detaylandıran B.J. Novak, orijinal serinin yaratım sürecinde senarist odasında kâr odaklı hiçbir karar alınmadığını hatırlatarak detaylandırıyor. Hatta The Office’i yapı taşlarına şöyle ayırıyor: “Parlak yıldızlar, müzik, hatta renk ve stüdyoda canlı izleyicilerin olmadığı; ofis ortamında geçen ve temelde bu ofisin dünyeviliğini göstermeye niyetlenen kasvetli bir sahte belgesel bu. Herkesin en başta bu adımı attığımız için bizden nefret ettiği bir İngiliz dizisi uyarlaması.”

Reboot, remake, spin-off, reunion gibi tabirlerin dile dolandığı günümüz sektöründe, nostaljik ve B.J. Novak’ın da bahsettiği gibi maddi dürtülerle hayata geçirilen benzer “yeniden diriltme” projelerinin hedefe ne kadar ulaştığı tartışılır. Dokuz sezonluk The Office macerası da yapımcıların ağzını sulandırmaya devam ediyor. “Creed’in gençliğine odaklanacak bir mini dizi”, “Jim ve Pam’in ilişkisinin bugününe dair bir romantik komedi” ya da “Schrute aile ağacını tanıtacak bir dönem dizisi” tadında yüzlerce fikrin gündeme geldiğine şüphe yok. Dizinin yaratıcı kadrosunun konuya hayli tedbirli ve hassas yaklaşmaları; sihrini kaybetmiş zorlama bir şeyler izlememizin önüne geçmeye yeterlidir umarız.