“The Phantom of the Opera” mini dizi uyarlaması yolda

Paris opera binasının kuytu köşelerinde, doğuştan deforme yüzünü kimselere göstermeden yaşayan müzik dehasını ve onun soprano Christine Daaé’e olan obsesif aşkının trajik öyküsünü anlatan klasik eser The Phantom of the Opera, yıllarca filmlere ve müzikallere uyarlandıktan sonra şimdi de altı bölümlük bir mini diziye dönüşüyor. 

Henüz başlangıç aşamasında olan proje için, Netflix dizisi Narcos’un da yapımcılığını üstlenen Gaumont, Gaston Leroux’nun efsanevi gotik hikâyesini yeniden tasavvur etmesi için yazar Anthony Horowitz ile çalışıyor. Horowitz, macera dolu ve fantastik romanları dışında, İngiltere yapımı Collision ve Foyle’s War dizilerinin de senaryolarının arkasındaki isim. Horowitz’in, The Phantom of the Opera mini serisi için, meşhur müzikale odaklanmak yerine, doğrudan 1910 tarihli Leroux eserini referans alacağı düşünülüyor. 

The Phantom of the Opera bugüne kadar 1925 yapımı, sessiz korku filmi adaptasyonu başta olmak üzere defalarca kez beyaz perdeye uyarlandı. Dario Argento’nun yönettiği, 1998 yapımı filme de ilham olan eser, 1986’da da müzikleri Andrew Lloyd Weber öncülüğünde bir müzikale dönüşmüştü. Bu müzikal, West End ve Broadway’de ilk kez sahnelendikten sonra, Laurence Olivier ve Tony Ödüllerini adeta silip süpürmüştü. 

Yazı: Ceren Kulkul