The Raconteurs ve Jim Jarmusch, Electric Lady Studios’un 50. yılı için bir arada

Jack White’ın ilgi çekici projelerinden The Raconteurs, müzik tarihine iz bırakmış efsane stüdyolardan birini onurlandırmak için özel bir kayıt yaptı.

The Raconteurs’un New York’taki Electric Lady Studios’ta kaydettiği -ve Live at Electric Lady Studios adını taşıyan- EP ve bu performansı konu eden belgesel, bir Spotify özel yayını. Geçtiğimiz sene eylül ayında kaydedilen EP’de; 2019 çıkışlı son albümden “Bored and Razed”, “Help me Stranger”, “Only Child”, “Sunday Driver”; eski albümlerden “Level” ve “Old Enough” gibi sevilen parçaların canlı performansları var. Ayrıca Bob McFadden’ın “The Beat Generation” ve Richard Hell & Voidoids’un “The Blank Generation” şarkılarına yapılmış coverlar da EP’de yer alıyor.

Performansın kaydedildiği Electric Lady Studios, 1970’te Jimi Hendrix ve John Storyk tarafından kurulmuştu. Jack White geçtiğimiz yıllarda bu efsane stüdyoda The White Stripes’la da kayıtlar yapmıştı. Bu özel EP’ye yaklaşık bir saat uzunluğunda bir belgesel de eşlik ediyor. Stüdyonun da 50. yaşı sebebiyle hazırlanan bu özel belgeselde, The Raconteurs’la röportaj yapmakla görevlendirilen isim, son yıllarda müzikal üretimleriyle de gündemimize gelen yönetmen Jim Jarmusch’dan başkası değil.

Jack White demişken, The White Stripes ile ilgili bir notumuz da var. Third Man Records geçtiğimiz haziran ayında, De Stijl albümünün 20. yılı dolayısıyla grubun ilk televizyon performansını gün yüzüne çıkarmıştı. Genç Jack White ve Meg White’ı henüz ilk albümlerinin çıkışına günler kala verdikleri performans, sıkı bir nostalji vaat ediyor.

Yazı: Biçem Kaya