The Regime, Dune: Part Two ve bu hafta başka ne izlesek?

Hazırlayan: Burcu Teker

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde, senaryosu Succession yazarlarından Will Tracy’nin ellerinden çıkmış HBO yenisi The Regime, Denis Villeneuve’ün altı Oscar ödüllü çöl evreninin devam filmi Dune: Part Two, prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapan Sofia Coppola imzalı Priscilla ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.


The Regime (HBO Max, 3 Mart)

Nedir: Kurgusal bir Orta Avrupa ülkesinin diktatörü rolünde Oscar ödüllü Kate Winslet’ı takip eden politik gerilim türündeki mini seri; dağılmak üzere olan bir rejimin, sarayın duvarları arasında yarattığı fırtına ve kaosu hicivli bir dille ekrana taşıyor. HBO yapımı mini diziler Mildred Pierce ve Mare of Easttown ile iki Emmy ödülü kucaklayan Winslet’ın üçüncü ödülüne Şansölye Elena Vernham rolüyle erişeceğine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

Neye benzer: Kurgusal ABD Başkan Yardımcısı Selina Meyer’ın nüfuzu ve popülerliği insanların önüne koyan liderlik anlayışı bakımından The Regime ile örtüşen Emmy ödüllü politik komedi dizisi Veep, türün meraklıları ve henüz keşfetmemişler için bir cevher.

Kimler var: Dangerous Liaisons, High Fidelity ve The Queen gibi filmlerle tanınan ve son yıllarda dümeni ağırlıklı olarak televizyon işlerine çeviren Stephen Frears yönetmen koltuğunu Jessica Hobbs ile paylaşırken; senaryo, yazar olarak Succession’a da katkıda bulunmuş Will Tracy tarafından kaleme alınmış. Andrea Riseborough, Guillaume Gallienne, Hugh Grant ise Winslet’a eşlikçi isimler.

Dune: Part Two (Vizyon, 1 Mart)

Nedir: Günümüz Hollywood’unun en maharetli yönetmenleri arasında gösterilen Denis Villeneuve, Frank Herbert’ın layıkıyla uyarlamanın imkânsız olduğu söylenen 1965 tarihli bilim kurgu külliyatına el atınca 2021’in en büyük sinema olaylarından birine dönüşen Dune’un devam filmi. Ailesini yok eden komploculardan intikam alma yolculuğunda, Chani (Zendaya) ve Fremenlerle birleşen Paul Atreides’in (Timothée Chalamet) ancak kendisinin öngörebildiği felaketlerle dolu geleceği önlemeye koyuluşunu, hayatının aşkı ile evrenin kaderi arasında bir seçim yapmaya zorlanışını takip ediyor. Meraklıları, Biçem Kaya’nın dört bölümden oluşan Dune evreni hakkında sıkça sorulmayan sorular dosyasına da bekleriz.

Neye benzer: Hayao Miyazaki’nin, Dune‘un anime versiyonu olarak değerlendirilen 1984 tarihli uzun metrajı Nausicaä of the Valley of the Wind’i, dünyayı eski hâline getirmek için kadim bir silah kullanmaya girişip, rekabet içinde olduğu krallık ile çatışan Rüzgâr Vadisi’nin genç prensesi Nausicaä’nın hikâyesine odaklanıyor.

Kimler var: Florence Pugh, Léa Seydoux, Anya Taylor-Joy, Christopher Walken, Austin Butler gibi yıldız isimlerin kadrosuna katıldığı yeni filmde sinematografi Greig Fraser, müzikler ise Hans Zimmer’a emanet.


BUNLAR DA VAR!
Gözden kaçmasın
Kuru Otlar Üstüne (Netflix, 1 Mart)

Nuri Bilge Ceylan sinemasının nelerden köklendiğini, beyaz perdede insanın doğasını ve davranış özelliklerini bir tartışma alanına çevirebilmenin önemini ve edebiyatla kurduğu yakın bağın nelere muktedir olduğunu ortaya tüm çıplaklığıyla döken bir olgunluk dönemi eseri. İnsanın sevilme arzusunun, yeni ve taze olanın saçtığı enerjiye duyduğu açlığın, sınırsız ve sonsuz bencilliğinin geldiği noktaları çeşitli durumlar üzerinden öyle dürüst ve dolaysız bir yerden tartışmaya açıyor ki izleyici koltuğunda, bu kışkırtma karşısında soğukkanlılığı korumak güçleşiyor.

Spaceman (Netflix, 1 Mart)

Yönetmenliğini Chernobyl‘den tanıdığımız Johan Renck’in üstlendiği, Jaroslav Kalfař’ın 2017 tarihli Spaceman of Bohemia adlı romanından uyarlanan bilim kurgu drama, uzaya bir görev için gönderilen ve gemisine saklanmış gizemli yaratık Hanuš ile (Paul Dano) arkadaşlık geliştiren Çekyalı astronot Jakub Procházka’yı (Adam Sandler) merkezine alıyor. Komedyen ve aktör Sandler’ın gülünç karakterlerdense Uncut Gems, Hustle gibi metinlerdeki katmanlı rollerde sergilediği daha nüanslı performanslar, Spaceman’den beklentiyi bir hayli arttırmış durumda.

Priscilla (MUBI, 1 Mart)

Elvis Presley’nin eski eşi Priscilla Presley’nin hikâyesini merkeze alan, kendisinin de yapımcılar arasında yer aldığı film. Fırtınalar çekimlerden önce, Elvis’in o zamanlar hayatta olan kızı Lisa Marie Presley’nin senaryoyu “aşağılayıcı” olarak tanımlamasıyla başlamıştı. Ardından orijinal Elvis şarkılarının filmde kullanılamayacağı krizi patlak verdi. Nihayetinde Sofia Coppola’nın dönüşü, içeriğinden çok etrafında olup bitenlerle kaldı hafızalarda.

The Completely Made-up Adventures of Dick Turpin (Apple TV+, 1 Mart)

Big Talk Studios tarafından geliştirilen tarihi komedi dizisinde İngiliz komedyen ve aktör Noel Fielding’in hayat verdiği Dick Turpin, eski yaşamını geride bırakıp tarihin gelmiş geçmiş en büyük haydutu olmak için yola çıkıyor. Eşkıya olamayacak kadar iyi biri olması, önündeki en büyük engel iken bir de yeni bir lidere ihtiyaç duyan gruba gönülsüz önder olarak atanıp Jonathan Wilde’ı (Hugh Bonneville) alt etmekle görevlendirilmesi, absürt maceralarla dolu yolculuğun temellerini atıyor. Noel Fielding’in kendisi gibi komedyen olan kardeşi Michael Fielding de Benny karakteri ile künyede.

A Revolution on Canvas (HBO Max, 5 Mart)

İranlı devrimci sanatçı ve aktivist Nickzad “Nicky” Nodjoumi’nin, Tahran Çağdaş Sanat Müzesi’nde sergilenen resimlerinin yarattığı tartışmalar nedeniyle 1980 yılında İran’dan kaçmak zorunda kalışının anlatısı. Prömiyerini Tribeca Film Festivalinde yapan, Nodjoumi’nin Kızı Sara Nodjoumi ve eşi Till Schauder tarafından yönetilen belgesel; sanatçının vatana ihanet teması sebebiyle suçlanarak ortadan kaybedilen tablolarının izini sürüp geri alma çabalarını yakalarken, siyasi çalkantıların kişisel bedellerini de apaçık gözler önüne seriyor.

Extraordinary – 2. Sezon (Hulu, 6 Mart)

18 yaşını aşmış herkesin süper güçler geliştirdiği bir dünyaya hoş geldiniz. Hâlâ gücünün ortaya çıkmasını bekleyen 25 yaşındaki Jen (Máiréad Tyers) dışında herkes diyelim. Bir güce sahip olmadığı için geride kalmış hisseden Jen, güvensizlik duygusuyla başa çıkmaya çalışırken; içinde sıkışıp kaldığı işi ve eski kedi, şimdiki erkek arkadaşı Jizzlord (Luke Rollason) da kendisine çok yardımcı olmuyor. Biraz umut ve çokça çaresizlikten başka hiçbir donanımı olmayan bir karakterin portresini çizen bu fantastik komedi, 2. sezon anlatısında Jen’in güçlerini keşfetmesi ve durumu umduğundan daha zorlayıcı bulmasının üzerine gidiyor.

The Gentlemen (Netflix, 7 Mart)

Guy Ritchie’nin 2019 tarihli hit suç komedisi The Gentlemen evrenini genişlettiği sekiz bölümlük spin-off’u. Karakterler tamamen farklı olsa da filmde yaratılan dünyanın ortak temasını paylaşan yeni bir halkayla tanıştığımız dizi, babasından miras kalan büyük arazinin, kenevir imparatorluğunun bir parçası olduğunu keşfetmesiyle birlikte,içinde bulunmaktan pek de haz etmediğini düşündüğü hayata çekildikçe, zevk almaya başlayıp ve kendi oyununu oynamaya çalışan Eddie’yi (Theo James) merkezine alıyor.


Hâlâ izlemediyseniz

*Life & Beth – 2. Sezon (16 Şubat, Hulu)
*Me, Hereafter (Hulu, 29 Şubat)
*Anyone But You (Vizyon, 1 Mart)
*Bir Nefes Daha (MUBI, 2 Mart)
*Ricky Stanicky (Prime Video, 7 Mart)