Deniz Madanoğlu ile hangi film?

Senarist ve tiyatro yazarı Deniz Madanoğlu’nun televizyon kariyeri Ömer, Masumlar Apartmanı, Çöp Adam, Şubat gibi reyting rekortmeni diziler; tiyatro kariyeri ise Hamiyet: Bir Peyk Müzikali, Poz, Medet ve Yan Rol gibi oyunlarla örülü. Kendisinin kalem oynattığı Centilmen filmi de yakında Netflix kataloğunda yerini alacak.

Hangi film? köşemizin konuğu Deniz Madanoğlu yanıtlıyor: Sinemada izlediğin ilk film? Mısır patlattıran bir film? Zaman geçtikçe sendeki yerini sağlamlaştıran bir film?


Çocukluğundan yadigar kalmış bir film?

Antonia’s Line (1995) ve The Shawshank Redempton (1994). İkisinden de çok etkilenmiştim.


Sinemada izlediğin ilk film? 

Amcam bizi Ghost’a (1990) götürmüştü. 10 yaşında falandım. Harika bir deneyimdi. Büyülü gelmişti dev perde. Karanlık, film çok heyecanlı; hiç bitmesin istemiştim. Babam kapalı alan sevmediği için ablamla bizi sinemaya götürmezdi ama sonunda başarmıştık. Whoopi Goldberg uzun süre rol modelim olmuştu. Filmdeki aşkı meşki pek anlayamamıştım gerçi.


Hep daha iyi hissederek ayrılırım dediğin film?

Le fabuleux destin d’Amélie Poulain / Amélie (2001). Birkaç gün içinde de âşık olurum zaten. Öyle gaza getirir.


Kahramanı olmak isteyeceğin film?

Forrest Gump (1994) ya da Gone Girl (2014).


Kitap gibi bir film?

12 Angry Men (1957). Closer’ın (2004) da diyalogları iyidir.


Mısır patlattıran bir film?

Beetlejuice (1988), The Addams Family (1991), The Exorcist (1973).


Zaman geçtikçe sendeki yerini sağlamlaştıran bir film? 

What Ever Happened to Baby Jane? (1962). Filmdeki karakterlerin buhranları dolayısıyla yaşlılık çok korkutucu gelirdi; meğer mesele o değilmiş, çok daha ötesiymiş. Dank etti sonradan ama özetleyemem.


Yalnız izlenmeli dediğin bir film? 

Terms of Endearment (1983). Hiç bir ânını, kelimesini kaçırmak istemem; doyasıya da ağlamak isterim. Anne kız ilişkisi, ağır konu.


Mekânlarıyla aklına kazınan bir film? 

The Sheltering Sky (1990) ve The Fall of the House of Usher (1960). Oralarda olmak asla istemezdim.

The Witches of Eastwick (1987), Charlie and the Chocolate Factory (2005) ve Big Fish (2003); oralarda olmayı çok isterdim.

Ama hepsi de maceralı, sıkılmak mümkün değil.


Herkese izletmek istediğin film?

En son All of Us Strangers (2023). Anlık seçim, pişmanlık, ukde, çocukluğa dair sapasağlam ve de şiirsel bi film… Bir de Oslo, 31. august (2011); depresyon gerçekten ne demek, anlamaya yaklaşılsın diye. Ve belki tüm LGBTİ+ filmleri… Misal Girl (2018).