“The Simpsons” bestecisi Alf Clausen, yaşlandığı için kovulduğunu iddia ediyor

Ünlü The Simpsons bestecisi Alf Clausen, yaşına ve engelliliğine yönelik ayrımcılığa uğradığı için kovulduğunu iddia ederek diziye dava açtı.

Alf ve Rosanne gibi birçok televizyon dizisinin müziklerinin arkasındaki isim olan Alf Clausen, 2017’de işinden olmadan önce The Simpsons’ın 27 yıl boyunca yayınlanan 560’ı aşkın bölümündeki birçok şarkıyı bestelemişti.

Fox kanalındaki dizi yöneticileri, Clausen’ın çıkarılmasına gerekçe olarak, dizinin müzikalitesinin “farklı bir yönde ilerlemesinin” istendiğini gösterdi. Clausen ise Fox’un bu açıklamalarına itiraz ederek, Disney’i ve yapımcı James L Brooks’un şirketi Gracie Films’i mahkemeye verdi.

Clausen, The Simpsons için çalıştığı süre boyunca 23 kez Emmy Ödülleri’ne aday gösterildi. “We Put The Spring In Springfield” ve “You’re Checkin’ In” şarkılarıyla iki Emmy kazandı da.

Alf Clausen, görevden alındığında 76 yaşındaydı. Dava dosyasında engelliliğine ilişkin herhangi bir açıklama bulunmuyor. İşten çıkarılmasından bu yana The Simpsons‘ın müzikleri ise Oscar ödüllü besteci Hans Zimmer, iş ortağı Steve Kofsky ve yayıncıları Sony/ATV’nin yapım şirketi Extreme Music tarafından kurulan bir şirket olan Bleeding Fingers tarafından yapılıyor.

Dava süreci devam ededursun, The Simpsons’ın 31. sezonunun 29 Eylül’de başlayacağını da hatırlatalım.

Yazı: Deniz Atakan Gürbüz

Yükleniyor...