“The Simpsons”ın Morrissey parodisi single olarak yayımlandı

Komplo teorilerini sevenler için geleceği gösteren sihirli bir küre misyonu üstlenen The Simpsons serisi, Morrissey’in ayrıştırıcı ve ırkçı söylemleri ile yıllar sonra tartışmalara konu edileceğini tahmin edememiş olsa da nisan ayında yayımlanan bölümüyle Moz boykotlarına yeni bir alan açmış gibi görünüyor.

18 Nisan’da “Panic on The Streets of Springfield” adıyla yayımlanan bölümde Lisa, Snuffs isimli bir müzik grubunun vokalisti olan Quilloughby ile arkadaş oluyor ve onun militan vegan kimliğinden epey etkileniyor. 

Başlangıçta hayali bir arkadaş olarak görünen Quilloughby, Lisa’nın dünyaya karşı daha bezgin ve alaycı bir tavır sergilemesine neden oluyor. İngiltereli grup Snuffs’ın yeniden bir araya geldikten sonra verdiği ilk konsere giden Lisa, gerçek Quilloughby ile tanışıyor ve işler değişiyor. Quilloughby’ın kaba, etobur ve zenofobik birine dönüştüğünü fark ederek hayal kırıklığına uğruyor.

İsmini The Smiths’in 1986 yılındaki teklisi “Panic”ten alan bölümde izlediğimiz Quilloughby karakteri, grubun vokalisti Morrissey’in isabetli bir parodisi. Müzikal komedi ikilisi Flight of the Conchords’dan Bret McKenzie iş birliğiyle hazırlanan şarkılar da durumu ele veriyor zaten. “Hamburger Homicide”, The Smiths’in ikinci stüdyo albümüne adını veren Meat is Murder’a ithafen yazılmış. “How Late Is Then?” ise “I am human and I need to be loved / Just like everybody else does” (Ben bir insanım ve sevilmeye ihtiyacım var / Herkesin olduğu gibi) sözleriyle hatırlanabilecek “How Soon Is Now?”a selam çakıyor.

Benedict Cumberbatch’in seslendirdiği Quilloughby’nin çok konuşulan bir diğer Morrissey-vari parçası “Everyone Is Horrid Except Me (And Possibly You)” geçtiğimiz günlerde 20th Century Studios tarafından dijital platformlarda single olarak yayımlandı. Moz’un dramatik ve karakteristik vokalini taklit etmenin çok da kolay olmadığını düşünürsek, Benedict Cumberbatch yine nefis bir performans sergilemiş.

Morrissey, The Simpsons’a ilham olmaktan hiç hoşnut değil

Morrissey, yayımlandığı günden itibaren ilgi odağı olan “Panic on The Streets of Springfield” bölümüne karşı oldukça sert tepki verdi. Öncelikle menajeri aracılığıyla “Ucuz tartışmalardan yararlanmaya çalışarak asılsız söylentileri konu edinen” bölüme nefret kusan müzisyen, The Simpsons yaratıcılarını kendisine saldırmakla suçluyor: “Bu tip suçlamalar genellikle ilgi odağı olmak için yanıp tutuşan insanlardan gelir. The Simpsons için yazmak büyük bir cehalet gerektiriyor.”

Yazı: Asena Büyük