The Smile ve Paul Thomas Anderson sunar: Wall of Eyes

Yazı: Güven Yalın

Radiohead’den Thom Yorke ve Jonny Greenwood’un yanlarına Sons of Kemet davulcusu Tom Skinner’ı alarak kurdukları yeni grupları The Smile, ilk albümü A Light For Attracting Attention ile 2022’nin önemli müzik gündemlerinden biri olmuştu. Ufukta bir Radiohead albümü olduğuna dair çeşitli söylentiler türemeye devam ederken, The Smile üçlüsü yeni bir uzunçalar duyurusuyla çıkageldi. 

26 Ocak’ta Türkiye’de GRGDN Müzik temsilciliğindeki XL Recordings etiketiyle yayımlanacak yeni albümün ismi Wall of Eyes. Sekiz parçadan oluşan koleksiyon, ekibin daha önce de birlikte çalıştığı Sam Petts-Davies prodüktörlüğünde hayat bulmuş. Oxford ve Abbey Road Studios’a yayılan kayıtlarda, yaylı aranjmanlarında ekibe Hugh Brunt yönetimindeki London Contemporary Orchestra eşlik etmiş.

Albüme ismini veren açılış parçası, görsel eşlikçisiyle birlikte yayımlandı. Klip; bugüne dek çeşitli Radiohead ortaklıkları da yapan, aralarında There Will Be Blood, Phantom Thread, Boogie Nights ve Magnolia gibi yapımların bulunduğu güçlü bir filmografiye sahip Paul Thomas Anderson yönetmenliğinde çekilmiş. Siyah beyaz videoda bazen kalabalıklar içinde düşüncelere dalıp zamanı büken, bazen bir sahile vuran dalgalara karışan, bazen de gözünü kameradan kaçırarak şarkıya eşlik eden bir Thom Yorke’u takip ediyoruz. 

Yeni The Smile albümünün kapak görseli de ortaklıkları uzun yıllara dayanan Stanley Donwood ve Thom Yorke’un en yeni iş birliği. Şarkı listesiyle birlikte hemen aşağıda.

Wall Of Eyes
Teleharmonic
Read The Room
Under Our Pillows
Friend Of A Friend
I Quit
Bending Hectic
You Know Me!