“The Toxic Avenger”ın yeniden çevriminde Elijah Wood sürprizi

80’lerin kült korku-komedilerinden The Toxic Avenger, kamera arkasına geçiş yapan Macon Blair’in yazıp yöneteceği bir yeniden çevrimle geri dönüyor. 

Oyunculuk performanslarına Blue Ruin, Green Room, Gold gibi yapımlardan aşina olduğumuz Blair, ilk yönetmenlik denemesi olan I Don’t Feel at Home in This World Anymore. ile Sundance Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü ile ayrılmıştı. 2. uzun metrajında, orijinal filmin yönetmenleri Michael Herz ve Lloyd Kaufman, ona yapımcı koltuğunda eşlik ediyor.

Yeniden çevrimde Toxie’yi Tyrion Lannister’ımız Peter Dinklage canlandıracağı, antagonistin ise bir başka 80’ler efsanesi olan Kevin Bacon’a emanet edildiği açıklanmıştı. Room ile adını geniş kitlelere duyuran Jacob Tremblay ve Ma Rainey’s Black Bottom’dan anımsanabilecek Taylour Paige’in ardından, oyuncu kadrosuna iki yeni isim daha eklendi: Blair’in ilk göz ağrısı I Don’t Feel at Home in This World Anymore.’da da birlikte çalıştığı  Elijah Wood ile Birleşik Krallık televizyonlarının tanıdık simalarından Julia Davis.

Orijinal filme dair -muhtemelen- bilmedikleriniz

Alışılagelmiş süper kahraman türünü alt üst etmesiyle bilinen The Toxic Avenger, bir zehirli atık fıçısına düşen Melvin isimli karakterin mutantlaşarak, toplumca dışlanmış hâlinden sıyrılıp bir tür kahramana dönüşmesini konu ediniyordu. Çocuğunu ve topluluğunu yozlaşmış, açgözlü güçlerden koruma yolunda, Toxie adıyla yeni bir kimlik kazanan kahramanın hikâyesi; özellikle B filmleri meraklılar için özel bir noktada duruyor.

Bu sene 37. yaşını kutlayan filme dair kimi ilginç bilgileri derledik:

*Yapımın, The Toxic Avenger Part II, The Toxic Avenger Part III: The Last Temptation of Toxie ve Citizen Toxie: The Toxic Avenger IV isimli devam filmleri bulunmakta.

*Öykü, sinema yolculuğu dışında, bir çizgi dizi ve bir de çizgi romana ilham oldu. Ayrıca Broadway’de müzikal olarak sahnelendi.

*Meksika restoranındaki yüzü boyalı suçlu Leroy, başka bir kült film kötüsü olan The Rocky Horror Picture Show’daki Dr. Frank N. Furter ile aynı dövmeye sahipti. Karakteri oynayan Patrick Kilpatrick, bir bebeğe pompalı tüfek doğrultmak zorunda kaldıktan sonra filmi bıraktı.

*Vahşet sahnelerine bulunan ucuz yollu çözümlerden biri, kafası ezilen bir karakteri göstermek için mısır şurubu ve kırmızı boya enjekte edilmiş peruklu bir kavunu, bir mankenin üzerine yerleştirerek çekmekti.

*Melvin’i canlandıran Mark Torgl’un öpmek zorunda olduğu koyun bitliydi ancak o, sahnenin çekimi tamamlanana kadar bunu öğrenemedi.

*Mitch Cohen’i Toxie hâline getirmek 4 saat sürüyordu ve kostüm üzerindeyken sadece pipetle beslenebiliyordu. Aktöre göre, Shinbone Alley’de Cigar Face ve çetesiyle savaşılan sahnelerin çekimleri sırasında, evsiz bir adam kendisine doğru yürüdü ve kendisinin de yanık kurbanı bir evsiz olduğuna inanarak ona bir içki sundu.

*Toxic Avenger ismi, filmde anlatıcı dışında kimse tarafından anılmıyor. Öyle ki, çocukların giydiği tişörtlerde “Canavar kahramanı seviyorum.” yazıyor.

*Meksika restoranı için kullanılan mekân şimdi Rutherford, New Jersey’de bir Popeyes şubesi.

*Cigar Face karakterinin adına, sette yakılan bir puro ilham oldu.

Yazı: İlayda Güler

Yükleniyor...