The Weeknd’in 2020’si

The Weeknd, 2020 yılının çok çok konuşulan müzisyenlerinden biriydi. Mart ayında yayımladığı After Hours albümüyle büyük ses getirdi. 2020’nin en fazla dinlenen şarkılarından olan “Blinding Lights” ve canlı performanslarındaki yeni tarzıyla da gündemden hiç düşmedi. 

Birçok ülkede şarkıları en fazla dinlenen ve Spotify listelerinde tepelerde olan albümü After Hours‘la hiçbir Grammy adaylığı alamaması da yılın şok edici kararlarındandı. Hem kendisinin hem de fanlarının bu duruma gösterdiği tepkiye hak vermemek elde değil. The Weeknd, Twitter’dan yaptığı açıklamada Grammy’lerin yozlaşmaya devam ettiğini; kendisine, hayranlarına ve sektöre şeffaflık borçlu olduklarını söylemişti. 

2020’nin son günlerinde tmrw magazine’e verdiği röportajda; COVID-19, Black Lives Matter hareketi ve ABD başkanlık seçimi gibi gündemlerin sahip olduğu her şeye minnet duymasını ve yakınlarıyla ilişkisini güçlendirmesini sağladığını söylüyor The Weeknd. Turneye çıkamaması gibi sebeplerle birlikte 2020’de geçmişe göre çok daha yaratıcı olduğuna inanıyor. After Hours albümünün müzik endüstrisindeki yerini göstermesi açısından mükemmel bir sanat eseri olduğu görüşünde. 

Röportajda Etiyopya’dan Kanada’ya göç eden ailesinin ve köklerinin müziği üzerindeki etkilerinden de bahsediyor The Weeknd. Şarkı söyleyişinin en büyük ilhamı Etiyopya müziğinden geliyor; yaş aldıkça keşfettiği yeni müziklerle birlikte her albümde farklılık gösteren bir vokal stili benimsiyor.

Yazı: Doruk Karaca