Thom Yorke - Jonny Greenwood - Tom Skinner üçlüsünden bir güzellik daha

Radiohead üyeleri Thom Yorke ve Jonny Greenwood’un yanlarına Sons of Kemet davulcusu Tom Skinner’ı alarak kurdukları yeni grupları The Smile’la geçtiğimiz mayıs ayında, Glastonbury kapsamında canlı yayımlanan sürpriz performanslarıyla tanışmıştık.

Hemen her Thom Yorke işinde dümende olan, Radiohead’in 6. kişisi, prodüktör Nigel Godrich de bu ortaklığın bir parçası tabii. Geçtiğimiz yıl ekibin albüm kayıtlarını duyuran da bizzat Godrich olmuştu. 

Bahsi geçen albümden ilk tekli “You Will Never Work In Television Again”, yılın ilk günlerinde dinlemeye açıldı. Şimdi de sıra ikinci The Smile teklisinde. İsmi “The Smoke”. Sade bir gitar cümlesini üç buçuk dakika boyunca evire çevire döndüren parça, imza Thom Yorke vokal melodileriyle dans eden nefesli partisyonlarıyla genişliyor. İlk teklinin daha “harharlı” hâli (ya da yüzü biraz punk’a dönük diyelim), bu şarkıda yerini daha ferah bir düzenlemeye bırakmış. 

“The Smoke”un 16 mm film görüntüleriyle oluşturulmuş, çizgiler ve desenlerle şarkıya eşlik eden bir klibi de var. 2019 yapımı Bait ve çeşitli belgesel işleriyle tanınan BAFTA ödüllü yazar ve yönetmen Mark Jenkin’in ellerinden çıkan video klip buradan izlenebilir.

Jonny Greenwood geçtiğimiz yıl Spencer ve The Power Of The Dog için hazırladığı orijinal müziklerle gündemdeydi. Radiohead ise 2021’i Kid A ve Amnesia albümleri için hazırlanan reissue paketiyle nostalji seansıyla geçirmişti. Grubun hayranları için The Smile açılımı tabii ki merak uyandırıcı.

Canlı The Smile deneyimi

Thom Yorke – Jonny Greenwood – Tom Skinner üçlüsü, canlı yayın konserlerine farklı mekânlarda ve formatlarda devam edecek gibi görünüyor. Nitekim 29 Ocak akşamı Türkiye saatiyle 23.00 itibariyle 24 saat içinde Magazine London’da üç ayrı performans sergileyecekler. Üstelik bu üç konsere, şu sıralar bir The Prodigy belgeseli üzerine çalışan Paul Dugdale’in ellerinden çıkma videolar eşlik edecek. Paul Dugdale şimdiye kadar Aphex Twin’den Taylor Swift’e, Gorillaz’dan The Rolling Stones’a birçok popüler müzisyen ve grup için de canlı performans işlerine imza atmıştı.

Konser öncesi grubun prova seanslarından bir kesit aşağıdan izlenebilir.