“Those Who Wish Me Dead” ile alevler içinde bir Angelina Jolie

Hell or High Water, Sicario ve Yellowstone gibi işleriyle Amerikan kırsallarını en iyi tanıyan kalemlerden biri olduğuna şahit olduğumuz Taylor Sheridan, Cannes’ın Belirli Bir Bakış bölümünden ödülle dönen yönetmenlik denemesi Wind River’ın ardından, bu topraklarda yaşayan sıradan insanların deneyimlerini incelikle ele almaya devam ediyor. Johnny Cash’den “God Is Gonna Cut You Down”ın ses bandına eşlik ettiği, Angelina Jolie başrollü yeni filmi Those Who Wish Me Dead’den ilk fragman huzurlarda.

Michael Koryta’nın aynı isimli romanından uyarlanan yapım, Montana’nın vahşi topraklarında, alevler içinde konumlanan bir hayatta kalma savaşı. Yangından kurtarmayı başaramadığı üç canın yükünü hâlâ omuzlarında hisseden itfaiyeci Hannah’nın; bir cinayete tanık olmuş, tramva yaşayan 12 yaşında bir çocukla kesişmesi üzerine kuruluyor öykü. Babasını bu bölgede katleden iki suikastçı, aynı zamanda ormanları kundaklayanlardan başkası değil.

Jolie dışında Nicholas Hoult, Tyler Perry, Jon Bernthal ve Aidan Gillen gibi tanıdık simaları kadroda görmek mümkün. Those Who Wish Me Dead 14 Mayıs itibariyle hem vizyona girecek, hem de HBO Max kataloğunda yerini alacak.

Film, 2010’larda yönetmenlik kariyerine ağırlık veren, Changeling’den bu yana (13 sene!) dişli bir performansını izleyemediğimiz Jolie için de iddialı bir geri dönüş aynı zamanda. Benzersiz bir ses olduğunu düşündüğünden kabul etmiş Sheridan’ın teklifini. Birçok aksiyon filmi çekse de Those Who Wish Me Dead’in ayrı bir deneyim olduğunu, çünkü her şeyin çok gerçek hissettirdiğini söylüyor.

Çekimlerden önce itfaiyecilerin tecrübelerini dinleme şansı bulan oyuncu; yangının içine girdikleri ilk gün sıcaklık ile rüzgârların ne kadar hızlı değiştiğini ve alevlerin bir anda nasıl yayılabildiğine şahit olmuş. “Ön saflardaki bu insanlara duyduğumuz saygı ve bu işin ne kadar zor olduğu gerçeği, gün geçtikçe etkisini arttırdı.” diyor.

Magazin dünyasındaki konumu ve tren enkazı kimi filmlerdeki varlığı nedeniyle oyunculuk kariyerindeki başarılar sıklıkla görmezden gelinen Jolie’nin, bizce en iyi performanslarını anımsadık.

En iyi 4 Angelina Jolie performansı
Gia (1998)

Jolie’nin belki de en güçlü oyunu, kariyerin dönüm noktası sayılabilecek bu HBO menşeli TV filminde. AIDS salgını nedeniyle hayatını kaybeden ilk kadın ünlülerden Gia Marie Carangi mercek altına alınırken, moda dünyasındaki önlenemez yükselişi ve trajik vedası da ayrıntılarıyla işlenmekteydi. Gia, Jolie’ye Altın Küre ve SAG ödülü, bir de Emmy adaylığı getirdi.

Girl, Interrupted (1999)

Girl, Interrupted ile Oscar başta sayısız ödüle uzanan oyuncu, aynı sene Sweet and Lowdown ile yarışta olan Samantha Morton’ın hakkını yedi mi tartışılır; fakat kendisinin borderline kişilik bozukluğundan muzdarip Lisa performansının büyük sansasyon yarattığı kesin. Farklı duygu durumları arasında hızlıca geçiş yapabilmesinin yanı sıra, sahne hakimiyetini kanıtlayan Jolie, yine de yeteneklerinin sınırlarını yer yer hissettirmekteydi.

A Mighty Heart (2007)

Kabul edelim, A Mighty Heart gerçekten sorunlu bir film. Çin ve Afrika kökleri bulunan melez bir gazeteciyi Jolie’ye oynatmak, gerçek bir şuursuzluk örneği. Partneri Pakistan asıllı bir terör örgütünce katledilen, olayın ardındaki sır perdesini aralamaya çalışan Mariane Pearl performansı ise, tüm bu sıkıntılara rağmen, hiç fena değil. Ki kendisini pek seven HPFA, bir Altın Küre adaylığını daha hanesine yazdırmıştı.

Changeling (2008)

Jolie’ye ikinci ve şimdilik son Oscar adaylığını kazandıran Clint Eastwood filminde, çocuğunun aniden ortadan kaybolmasıyla kendini umutsuz bir arayışın ortasında bulan, yozlaşmış polis teşkilatıyla mücadele eden bir anne odağımızdaydı. Film dikkate değer bir hikâyeyi oldukça sıkıcı bir rejiyle hayata geçirse de; Jolie inandırıcılığıyla yıldız personasını yok edebiliyor, adeta rolün içinde kayboluyordu.

Yükleniyor...