Tokyo’dan en akışkan hâliyle “iyi hisler”: Kikagaku Moyo

Bant Mag. No:41’de, yakın zamanda keşfettiğimiz, etkilendiğimiz ve paylaşmak istediğimiz isimler arasında Japon psikedelik rock grubu Kikagaku Moyo da yer alıyor.

Japon grup Kikagaku Moyo’nun çeşitli röportajlarında ya da web sitelerinde kendi müziklerini tanımlarken kullandığı cümle şöyle: “Feeling good music”. Yani iyi hissetme müziği. Bunu yaparken nispeten karanlık temaları, bol tekrarla sarmal yapılar oluşturan hipnotik ritimleri ve azımsanmayacak miktarda gürültüyü kullandıklarını belirtmek gerek. Sanırım bu oluşumun sonucunun gerçekten iyi hissettiren bir müzik şeklinde olması Kikagaku Moyo’nun müziğini büyülü kılan detaylardan biri.

bant-41-teftis_3

İllüstrasyon: Özgü Aydar

Krautrock’tan blues’a uzanan paletlerinde bugüne kadar duymadığınız fikirler barındırdıklarını söylemek güç. Akışkanlığı ve alışılmış gitar-bas-davul düzenine dozunu çok iyi belirleyerek ekledikleri sitar katmanı ve söz konusu enstrümanla oluşturulan melodik zenginlik, Kikagaku Moyo şarkılarının öne çıkan unsurları. 2013’te kurulmuş olan ekip, şimdiye dek iki uzunçalar ve bir EP yayınladı. Özellikle 2014 tarihli albüm Forest Of Lost Children, Causa Sui, Neu, The Entrance Band gibi ekipleri sevenler için şiddetle tavsiye edilir. Grubun albümlerindeki sound’dan hiçbir şey kaybetmeden, hissiyatıysa bambaşka seviyelere çekerek devleştiği canlı performansını da bir gün bir şekilde yakalamaya çalışmayı ihmal etmeyin! Grubu ilk kez Psych Lab Eindhoven’daki konserleriyle tanımış biri olarak, sahnede yaptıklarının bir müzik performansından daha fazlası olduğunu vurgulamam gerek! Cem Kayıran