"True Detective" senaristi diyalogların çalıntı olduğuna dair iddiaları yalanladı

HBO ve True Detective senaristi Nic Pizzolatto, bir süredir gündemde olan, Matthew McConaughey’nin canlandırdığı Rust Cohle karakterinin diyaloglarının çeşitli yazarlardan çalıntı olduğuna dair iddiaları yalanladı. Senarist, özellikle de korku romanları yazarı Thomas Ligotti’den direk alıntılar yapmakla suçlanmıştı. 

İlk olarak HBO yaptığı açıklamada True Detective’in istisnai orijinallikte bir iş olduğunu ve tüm hikayenin, karakterlerin ve diyalogların Nic Pizzolatto’ya ait olduğunu belirtti. Açıklamanın devamında pek çok yazar ve filozofun bunca zaman üzerinde yazdığı konuları incelemesinin dizinin çok güçlü bir yönü olarak gördüklerine de değinilmiş.

Pizzolatto da aynı şekilde ilk olarak diyaloglarını Schopenaur, Nietzche, Cioran ve daha pek çok filozofun felsefesinden etkilenerek yazdığını belirtirken, daha sonra yaptığı bir açıklamada Thomas Ligotti de dahil olmak üzere pek çok yazardan da ilham aldığını belirtmiş. Pizzolatto’nun geç gelen bu Ligotti açıklaması bir nevi itiraf olarak kabul edilmişe benziyor.

Yükleniyor...